Predstavnički dom: Osuđen teroristički napad u Zvorniku

May 28, 2015, 6:59 pm

Prihvaćen je prijedlog Kolegijuma Predstavničkog doma da svi zaključci iz danas obavljene rasprave, Informacija Savjeta ministara BiH o napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku, te o nedavnom privođenju ljudi na prostoru Republike Srpske i stenogram upute na razmatranje Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH da sačini prijedlog zaključaka i uputi ih Predstavničkom domu na usvajanje.

Predstavnički dom nije prihvatio prijedlog poslanika SNSD-a Nikole Špirića za dopunu dnevnog reda 11. sjednice Predstavničkog doma tačkom koja glasi: “Informacija Savjeta ministara BiH o terorističkom napadu u Zvorniku”.

Špirić je na prošloj sjednici Predstavničkog doma predložio da u dnevni red bude uvršten izvještaj o terorističkom napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku, ocijenivši da se traženjem zbirnog izvještaja o napadu u Zvorniku i akciji “Ruben” koja je potom uslijedila u Republici Srpskoj šalje loša poruka.

“Traženjem zbirnih izvještaja prijeti opasnost da ova institucija preraste u kolijevku za njegovanje terorizma i terorističkih akcija”, rekao je Špirić, obrazlažući svoj prijedlog.

On je istakao da osuda terorizma traži politički konsenzus, a da se odlaganjem rasprave i traženjem zbirnih izvještaja onima koji se bave terorizmom šalje poruka da se nastave baviti time.

Rasprava o terorističkom napadu u Zvorniku podijelila poslanike

U Predstavničkom domu BiH vođena je cjelodnevna i burna rasprava o terorističkom napadu na policijsku stanicu u Zvorniku i akciji “Ruben” MUP-a Republike Srpske.

Umjesto bezrezervne osude terorističkog akta, rasprava je podijelila poslanike po entitetskom i nacionalnom ključu. Ipak, predloženo je mnogo zaključaka. Od zahtjeva da Predstavnički dom jasno i glasno kaže kako je u Zvorniku počinjen teroristički akt, poboljšanja koordinacije aktivnosti policijskih agencija i stvaranja adekvatnih kapaciteta i infrastrukture u tim agencijama, pa do usvajanja novih zakona i nove strategije za borbu protiv terorizma.

Jedan od prijedloga jeste da sudbinu svih tih zaključaka odredi Komisija za odbranu i bezbjednost. O svima njima, poslanici bi se trebalo da izjasne u večernjim časovima.

Iako su Tužilaštvo BiH i SIPA, akt u Zvorniku ranije okvalifikovali kao terorizam, za Savjet ministara kao predlagača informacije, i većinu bošnjačkih poslanika, koji su o njoj raspravljali, to je tek napad pojedinca na policijsku stanicu. Prije nego su napustili sjednicu zbog slučaja Džaferović, poslanici SNSD pokušali su da dva nespojiva djela – napad u Zvorniku i, kako kažu, legalnu aktivnost MUP Srpske razdvoje i u raspravi. Ali, sve je ostalo je na pokušaju.

Ubistvo policajca i ranjavanje dvojice njegovih kolega bošnjački poslanici pokušali su da potisnu u drugi plan. A u prvi, da istaknu navodno kršenje ljudskih prava tokom policijske akcije “Ruben”. U ovoj akciji od 32 hapšena lica, njih čak 24 bila su bezbjednosno interesantna, pokazuje informacija Obavještajne agencije BiH. Protiv jednog uhapšenog, čak je i Tužilaštvo BiH u međuvremenu je podiglo optužnicu upravo za teorizam. To, kao ni pronađeni arsenal oružja kod uhapšenih i panciri, za bošnjačke poslanike, ne znači mnogo.

Žučna rasprava na momente je podsjećala na onu koja je vođena nakon terorističkog napada u Bugojnu 2010. godine. Ponovo se spominjala reforma policije i donošenje raznih zakona na nivou BiH. Da li će teroristički akt u Zvorniku promijeniti kurs političkog Sarajeva? Nakon Bugojna nije. Baš kao ni nakon napada na ambasadu SAD usred Sarajeva.

RTRS

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *