Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi danas na tematskoj sjednici da razmatra informaciju o stanju pravosuđa u BiH, sa posebnim osvrtom na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Sjednica je zakazana na inicijativu SDS-a, odnosno njegovog poslanika u Predstavničkom domu i zamjenika predsjedavajućeg ovog doma Mladena Bosića, koju je krajem prošle godine podržao Kolegijum Predstavničkog doma.
Bosić je tada rekao da očekuje da rasprava o ovoj temi bude inicijalni korak da se dođe do reforme pravosuđa, prije svega da ono bude nezavisno, što sada, prema njegovom mišljenju, nije, već je pod uticajem politike.
Od Savjeta ministara BiH zatraženo je da nadležno ministarstvo da svoj materijal i svoje viđenje stanja, na osnovu čega bi bila otvorena rasprava.
Materijal za ovu sjednicu Predstavničkog doma pripremilo je Ministarstvo pravde BiH koje je relevantne podatke prikupilo od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.
Razmatrajući ovu informaciju početkom prošlog mjeseca Savjet ministara BiH usvojio je zaključak da, iako dosadašnji rezultati pokazuju pozitivne pomake, ipak, smatra da nije postignut zadovoljavajući nivo borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Savjet ministara BiH poziva sva nadležna tijela da ulože dodatne napore i da svako iz okvira svoje nadležnosti preduzme sve mjere sa ciljem suzbijanja svih oblika korupcije i organizovanog kriminala.
Po okončanju ove sjednice biće održana još jedna sjednica Predstavničkog doma na čijem je dnevnom redu u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH čiji je predlagač poslanik SBB-a Damir Arnaut.
Predloženim izmjenama i dopunama zakonski se reguliše da vozila hitne pomoći i vatrogasne službe imaju prednost u odnosu na vozila pod pratnjom.
Pred poslanicima bi u prvom čitanju trebalo da se nađe Prijedlog zakona o parlamentarnom nadzoru čiji je predlagač Privremena zajednička komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Ovim zakonom se reguliše nadzor parlamenta BiH nad radom svih budžetskih i vanbudžetskih institucija BiH, organa uprava i institucija sa javnim ovlaštenjima.
Reguliše se i nadzor nad radom lica koja upravljaju dijelom budžetskih i vanbudžetskih izvora sredstava, profitnih i neprofitnih organizacija i tijela, a koja su porijeklom iz izvora BiH ili su donirana institucijama i tijelima BiH, bez obzira na procentualni iznos, lica za čije imenovanje, potvrdu ili saglasnost daju jedan ili oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Zakonom se predviđa da Predsjedništvo BiH, Centralna banka BiH, Ustavni sud BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH i Kancelarija za reviziju institucija BiH budu nadzirani isključivo po pitanju finansijskog poslovanja.
Na dnevnom redu sjednice su i izvještaj o zaštiti ličnih podataka u BiH za prošlu godinu, Program razvoja sistema zaštite i spašavanja na nivou institucija i tijela BiH i izmjena i dopuna Godišnjeg plana obuke i vježbi pripadnika i jedinica Oružanih snaga BiH u inostranstvu za 2017. godinu.
Poslanici bi trebalo da daju saglasnost za ratifikaciju Ugovora o finansiranju projekta “Bolnice u Republici Srpskoj-B” između BiH i Republike Srpske i Evropske investicione banke, te za ratifikaciju Sporazuma o statusu i funkcionisanju međunarodne komisije za nestala lica.
Na kraju sjednice biće razmatran materijal sa oznakom “povjerljivo”.
(SRNA)