Kolegijum Predstavničkog doma odlučio je juče da uvrsti u dnevni red sjednice zahtjev za razmatranje prijedloga dopune ovog zakona kojim se rješava pitanje popune Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije koji sada broji 13 delegata, umjesto 17.
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH razmatraće u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, kojim se ukida takozvani “bijeli hljeb”.
Predlagač ovog zakonskog akta je Klub poslanika SBB-a.
Predloženom izmjenom briše se odredba Zakona, prema kojoj, izabrani i imenovani funkcioneri na nivou BiH imaju pravo na platu godinu dana po isteku mandata.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma podržala je prijedlog zakona u drugoj fazi.
Komisija nije podržala amandmane Nikole Lovrinovića iz HDZ-a BiH kojima se ne ukida, već samo redukuje pravo izabranih i imenovanih funkcionera na jednogodišnju platu po isteku mandata.
Pred poslanicima će se u drugom čitanju naći i Prijedlog zakona o obligacionim odnosima u civilnom vazduhoplovstvu BiH, čiji je predlagač Savjet ministara BiH.
Predstavnički dom je na prošloj sjednici dao rok od 20 dana Ustavnopravnoj komisiji da dostavi Izvještaj o ovom zakonskom prijedlogu.
Ustavnopravna komisija je podržala ovaj zakonski prijedlog uz 62 amandmana koje je ranije dostavio Savjet ministara BiH.
Ovom zakonskom materijom uređuju se obligaciono-pravni odnosi, koji se odnose na međunarodni prevoz putnika, prtljaga i tereta, a koji se obavlja avionom za naknadu.
Zakonom će biti ispunjen još jedan od ključnih uslova iz Multilateralnog sporazuma o uspostavljanju zajedničke evropske vazduhoplovne oblasti koji je BiH ratifikovala 2008. godine i obavezala se na njegovo izvršavanje.
Na dnevnom redu sjednice je i izvještaj o provođenju opštih izbora prošle godine koji je pripremila Centralna izborna komisija BiH.
Pred poslanicima će se naći i inicijativa poslanika SDS-a Aleksandre Pandurević da se od Centralne banke BiH zatraži informacija o problemima korisnika kredita ugovorenih sa klauzulom o indeksiranju obaveze u švajcarskim francima i mjerama preduzetim za rješavanje ovih problema.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma podržala je ovu inicijativu.
Pandurevićeva je kao predlagač inicijative navela da Centralna banka BiH brine i o finansijskoj stabilnosti BiH, te da ima ulogu koordinatora.
“U prošlosti se Centralna banka BiH borila sa ovakvim problemom i ne znam zašto se ne bi sada izjasnila o njemu”, rekla je Pandurevićeva i dodala da se zbog problema rasta kursa švajcarskog franka ubilo 20 korisnika kredita ugovorenih sa klauzulom o indeksiranju obaveze u švajcarskim francima.
Protiv ove inicijative bila je Dušanka Majkić iz SNSD-a koja je navela da ugovorni odnosi između banaka i klijenata nemaju veze sa Centralnom bankom BiH.
Ne sporeći potrebu da se pomogne korisnicima kredita u švajcarskim francima, Majkićeva je rekla da bi bilo logičnije za rješenje pitati entitetske agencije za bankarstvo kao regulatore.