Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmatraće danas Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za narednu godinu, koji je Predsjedništvo BiH predložilo u iznosu od 1.720.637.818 KM.
Od ovog iznosa, za finansiranje institucija BiH predviđeno je 950.000.000 KM, a za servisiranje spoljnog duga 770.637.818 KM.
Izdvajanje za servisiranje spoljnog duga veće je za 157.000.000 KM u odnosu na ovogodišnji budžet.
U strukturi prihoda i dalje dominira zahvatanje sa Jedinstvenog računa i identično je iznosu iz ove godine od 750.000.000 KM.
Kao budžetski prioriteti navedeni su izgradnja funkcija BiH u vezi sa ispunjavanjem uslova za članstvo u EU, primjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i stavljanje u funkciju Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH.
Predloženim budžetom definišu se kontrola i ograničenje novog zapošljavanja, te metodologija za ograničenje plata na održivom osnovu, što je jedan od zadataka iz Akcionog plana Reformske agende BiH za period 2015 – 2018. godina.
Prijedlog zakona o neradnim danima u vrijeme vjerskih praznika u BiH, čiji je predlagač Savjet ministara BiH, skinut je sa dnevnog reda sjednice jer Ustavnopravna komisija nije dostavila mišljenje o ovom zakonskom prijedlogu.
Pred poslanicima bi trebalo da se nađe i Prijedlog zaključaka Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost koji su proistekli iz rasprave Predstavničkog doma o informaciji Ministarstva bezbjednosti BiH o terorističkom napadu u Rajlovcu 18. novembra, kada su ubijena dvojica pripadnika Oružanih snaga BiH, te ukupnom stanju bezbjednosti u BiH.
Jednim od zaključaka Komisije predlaže se da Savjet ministara BiH tromjesečno, a po potrebi i češće, informiše Parlamentarnu skupštinu BiH o stanju bezbjednosti i sprovođenju mjera s ciljem sprečavanja djelovanja terorističkih grupa i pojedinaca u BiH.
Komisija je predložila i usvajanje zaključka kojim bi Savjet ministara BiH morao u roku od 90 dana da dostavi Parlamentarnoj skupštini BiH konkretan prijedlog zakonske legislative za borbu protiv terorizma.
Pred poslanicima bi trebalo da se nađu i Izvještaj Evropske komisije za BiH za tekuću godinu, te Akcioni plan za provođenje Reformske agende na nivou Savjeta ministara BiH.