Prednacrt budžeta za 2017. godinu 3,2 milijarde km

December 1, 2016, 4:19 pm

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je novinarima nakon sjednice da je projekcija rasta bruto domaćeg proizvoda tri odsto, a izvoza 5,9 odsto.

“Procjenjujemo da će rast uvoza biti 3,6 odsto, što će značiti da će pokrivenost uvoza-izvozom biti 65,7 odsto, a anketna stopa nezaposlenosti 24 odsto. Planiramo da će doći do blagog rasta neto plata od 0,8 odsto i da će rast zaposlenosti biti 1,4 odsto”, istakao je Tegeltija.

On je naglasio da bi procijenjeni budžetski prihodi u narednoj godini trebalo da iznose nešto više od 2,5 milijardi KM, a procijenjeno finansiranje 608 miliona KM.

“Vlastiti prihodi bi trebalo da budu viši nego u ovoj godini, a najznačajnije povećanje očekujemo od poreskih prihoda. Očekujemo i rast doprinosa za penzijsko – invalidsko osiguranje i prihoda od dividende i dobiti”, dodao je Tegeltija i napomenuo da bi procijenjeni prihodi od indirektnih poreza trebalo da iznose više od 1,1 milijardi KM.

Ministar finansija je naveo da bi u narednoj godini ukupni rashodi trebalo da iznose 3,2 milijade KM i da su uravnoteženi sa prihodima.

“Ovi rashodi omogućiće nesmetano funkcionisanje svih institucija, redovno servisiranje obaveza koje imamo na osnovu duga, biće obezbijeđena podrška realnom sektoru, a na raspolaganju privatnom sektoru za podsticaj zapošljavanju biće 44 miliona KM”, rekao je Tegeltija.

On je napomenuo da će biti strogo kontrolisano zapošljavanje u javnom sektoru, zaustavljen svaki rast tekućih rashoda i da ostaje moratorijum na plate.

“Bruto budžetski suficit usmjerićemo na kapitalna ulaganja. Za lična primanja zaposlenih biće izdvojeno 717 miliona i manji su za pet miliona u odnosu na ovogodišnji budžet, dok će za vraćanje obaveza Republike Srpske biti izdvojeno 608 miliona KM”, rekao je Tegeltija, navodeći da bi za subvencije trebalo da bude izdvojeno više od 100 miliona KM od čega poljoprivredi 60 miliona, a “Željeznicama Srpske” 20 miliona KM.

Vlada Srpske razmotrila je Prednacrt programa ekonomskih reformi Republike Srpske od 2017. do 2019. godine, u kojem je utvrđeno devet prioriteta, među kojima su upravljanje javnim finansijama, te zapošljavanje i tržište rada.

“Ovak dokument sačinjen je prema metodologiji EU, a ekonomski program sadrži srednjoročni makroekonomski okvir, okvir fiskalnih politika, te sveobuhvatni program strukturalnih reformi. Osim upravljanja javnim finasijama, zapošljavanja i tržišta rada, prioritet su i tržište, energije, transporta i telekomunikacija, sektorski razvoj, poslovno okruženje i smanjenje neformalne ekonomije, istraživanje i inovacije, spoljna trgovina i olakšavanje investicije, obrazovanje i vještine, te socijalna uključenost”, rekao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, od ponedjeljka 5. decembra, bi trebalo da počnu javne rasprave o navedenom dokumentu.

Na sjednici je razmotren Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, kojim je predviđeno usaglašavanje sa svim merama Međunarodnog monetarnog fonda i zakonom u Federaciji BiH i Nacrt zakona o poreskom sistemu Republike Srpske, kojim bi trebalo da bude definisan registar parafiskalnih nameta.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je danas novinarima u Banjaluci da je Investiciono-razvojna banka Srpske vrlo uspješno poslovala, iako nije uspjela plasirati dovoljno sredstava koje je imala na raspolaganju.

Tegeltija je rekao da se to dogodilo zbog neslaganja Vlade Srpske sa MMF-om u vezi sa načinom mogućih plasmana sredstava.

“IRB je uskraćena za mogućnost da direktno plasira sredstva, pa to mora da radi posredstvom poslovnih banaka. Poslovne banke u ovom trenutku nisu baš nešto previše raspoložene za to kreditno ulaganje, a imaju mnogo sredstava na raspolaganju”, naveo je Tegeltija.

On je rekao da je Vlada razmatrala izvještaj o poslovanju IRB-a Srpske koji će biti dostavljen parlamentu na usvajanje.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *