Istraga o napadu na kolonu JNA na Brčanskoj malti u Tuzli je poslije dugogodišnjeg odugovlačenja obustavljena u decembru 2009. godine, a MUP Srpske je, nezadovoljan tom odlukom, odmah uložio prigovor, tvrdeći da su dostavljeni obimni i jaki dokazi u vezi sa počinjenim ratnim zločinima u tom slučaju, na šta je Tužilaštvo BiH ostalo nijemo.
Sagovornik lista, blizak Tužilaštvu BiH, kaže da je prigovor MUP-a Srpske morao da bude razmotren i donesena odluka da li je on opravdan, a umjesto toga, predmet “Tuzlanska kolona” je rasparčan i tako proslijeđen Kantonalnom tužilaštvu u Tuzli.
“Taj predmet više nije prepoznatljiv jer je razdvojen na više slučajeva. Pitam se koji je predmet u nadležnosti Tužilaštva BiH ako nije ovaj i kako je moguće da prvo bude obustavljena istraga, a zatim isti slučaj rasparčan i dostavljen nižem tužilaštvu”, istakao je sagovornik lista.
On smatra da je Tužilaštvo BiH bilo obavezno da izvrši provjere i ponovo otvori istragu u tom predmetu nakon što im je u decembru 2013. godine Centar javne bezbjednosti Bijeljina dostavio nove dokaze i podnio dopunu izvještaja za počinjene ratne zločine protiv Mehe Bajrića zvanog Meša, Fikreta Ibrahimovića i Edina Salčinovića.
Bajrić je bio ratni načelnik Službe unutrašnjih poslova Tuzla i komandant tuzlanskog Operativnog štaba Službe javne bezbjednosti, Ibrahimović je bio na dužnosti upravnika Okružnog vojnog zatvora u Tuzli, a Salčinović pripadnik rezervnog sastava milicije.
Portparol Kantonalnog tužilaštva u Tuzli Admir Arnautović, iako nije želio da se konkretno izjasni, indirektno je potvrdio da je rasparčan predmet “Tuzlanska kolona”.
Iz Tužilaštva BiH nisu odgovorili na pitanja u vezi sa sudbinom predmeta “Tuzlanska kolona”.
Bivši rukovodilac Posebnog odjelenja za ratne zločine Tužilaštva BiH Dejvid Švendimen obustavio je istragu u slučaju Tuzlanska kolona.
Kolona JNA je 15. maja 1992. godine tokom mirnog i dogovorenog povlačenja napadnuta i tom prilikom je ubijeno 59, a ranjena su 44 vojnika.