Tim ljekara, koji su po naredbi Okružnog suda u Banjaluci vještačili procesnu sposobnost Slavka Bojića, direktora firme “Procontrol”, optuženog u predmetu “Korona ugovori”, zaključio je da je on sposoban da prati suđenje, ali u procesu, zbog svojih oboljenja i radi prevencije, može da učestvuje maksimalno tri sata dnevno.
U ovom predmetu, nakon duže pauze, nastavljeno je suđenje Bojiću i Branislavu Zeljkoviću, bivšem vršiocu dužnosti direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, a u optuženičkim klupama su i direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel 4 fun” Saša Marković, kao i Sani Crljić, bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija”.
Svi članovi pomenutog ljekarskog tima saslušani su u nastavku suđenja, izuzev kardiologa Nikole Šobota, koji će biti ispitan u petak, dok je početak izvođenja dokaza zakazan za ponedjeljak.
Milanko Matić, specijalista hirurgije i subspecijalista vaskularne hirurgije, kazao je da je Bojiću bitno smanjena radna i zdravstvena sposobnost.
“U njegovom slučaju lijeva strana karotide i interna i eksterna su začepljene. U Njemačkoj mu je rađen stent, ali to je bilo neuspješno i mogao je biti fatalan ishod. Koliko se bude pridržavao ljekara i terapije toliko će kvalitetno živjeti”, rekao je Matić.
Sandra Hotić, hematolog, istakla je da Bojić boluje od leukemije i da je on, kada je u pitanju hematološki dio, sposoban da prati suđenje. Kazala je da se pridružila mišljenju da optuženi u procesu može da učestvuje do tri sata.
Slobodan Stanković, neuropsihijatar, istakao je da je Bojić psihički zdrava osoba, ali da u njegovom slučaju s neurološke strane postoji visoka rizičnost infarkta.
“Zbog rizika i s obzirom na njegovo zdravstveno stanje on maksimalno tri sata može da učestvuje u suđenju. Bojić je tri puta ranjavan u ratu i to je ostavilo posljedice na njegovo zdravlje”, naveo je Stanković.
Suđenje u ovom slučaju zbog bolesti Bojića je, podsjetimo, bilo pauzirano i ročišta nisu održavana tri mjeseca.
Podsjetimo, optužnica Zeljkovića i ostale tereti da su u vrijeme pandemije virusa korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme, te oštetili budžet Republike Srpske za više od 1,3 miliona KM.
Podsjećanja radi, kako su “Nezavisne novine” ranije objavile, a prema tvrdnjama Tužilaštva, cijene medicinske opreme koju je u pandemijsko vrijeme nabavljao Institut enormno su uvećane, pa su tako kao primjer naveli maske, koje su, tvrde, nabavljane za 0,36 KM, a Institut ih je na kraju plaćao 6,9 KM po komadu. Sutra se navršava godina dana od početka ovog suđenja.
(Nezavisne – Foto: Arhiva)