U sklopu realizacije Akcionog plana za jačanje bezbijednosti učenika i sprečavanje nasilja u školama Republike Srpske, organizovan je opšti roditeljski sastanak, na kome su kao predavači angažovani predstavnici institucija u školskom multisektorskom timu JU CSŠ “Ivo Andrić” Prnjavor.
Predstavnica Doma zdravlja Prnjavor, psiholog Sanja Durtka prezentovala je temu “Roditeljski stilovi i uticaj na razvoj ličnosti adolescenta”, predstavnica Centra za socijalni rad, ujedno i direktorica te institucije, psiholog i sistemski porodični terapeut, Dragana Radulović, prezentovala je temu “Nasilje u kontekstu zakonskih ovlaštenja”, dok je predstavnik Policijske stanice Prnjavor, inspektor kriminalističke policije, Aleksandar Živković, prezentovao temu “Vršnjačko nasilje i nasilje među mladima”.
Roditeljski sastanak održan je u velikoj sali Centra za kulturu Prnjavor.
Cilj predavanja je bio podizanje svijesti i znanja o psihološkim posljedicama nasilja, kako prepoznati i prijaviti nasilje. Samo u prošloj godini, u Prnjavoru je izrečeno 13 zaštitinih hitnih mjera.
Iako postoje mnogobrojna istraživanja i rasprave o problematici nasilja, izostaju jasni odgovori o načinu njegovog sprečavanja. Radi se o složenom i zahtjevnom problemu koji je potrebno rješavati kroz različite segmente društva, kroz multisektoralni pristup.
“Mi bilježimo iz godine u godinu porast nasilja u porodici, porast broja djece koja su žrtve nasilja u porodici. Napomenula bih da posljednjim izmjenama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, djeca koja su svjedoci nasilja u porodici između roditelja i srodnika, isto tako su žrtve nasilja u porodici, što smatram da je jako važno da se naglasi, kako bismo na taj način osvijestili i nas odrasle, da nasilje nije dopustivo ni između odraslih, ali ni da nam djeca budu svjedoci”, kaže direktorica Centra za socijalni rad Dragana Radulović.
U prošloj godini, u Prnjavoru je, kažu iz Centra, izrečeno 13 hitnih zaštitinih mjera.
“A to su hitne mjere udaljavanja iz stana i porodice i zabrana približavanja žrtvi nasilja u porodici. Kada kažem hitne mjere, to znači da naš Sud, Policijska stanica i mi prikupimo podatke u roku od 24 sata da se te mjere izreknu i da damo odgovor nasilniku i sredini, šta se može desiti ako neko učini nasilje”, navodi Dragana Radulović, napominjući da se može doći do prevencije nasilja u porodici.
Edukacija na temu nasilja u školama od velikog je značaja za cijelo društvo, poručuju iz rukovodstva škole. Nasilju nerijetko prisustvuju i maloljetne žrtve.
“Mislim da su roditelji prepoznali važnost ove teme. Moram prvo da kažem da je ovo jedan od prvih u nizu ovakve vrste roditeljskih sastanaka, cijenim da ćemo u budućnosti nastaviti ovaj kontinuitet. Ovdje su sada roditelji od prvog do četvrtog razreda, a složićemo se oko toga da možda roditelji čija djeca sada završavaju školovanje, ne razmišljaju da njihovo dijete svejedno može da bude ili učesnik ii žrtva ili nasilnik”, kaže direktorica Centra srednjih škola “Ivo Andrić” Suzana Švraka.
Iz Centra podsjećaju i da je ovoga mjeseca potpisan protokol za zaštitu djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja.
Plan je da se u narednoj školskoj godini, ovakva predavanja spuste na „mikro plan“ i da roditeljski sastanci budu po odjeljenjima. Predavanje je održano u sklopu Akcionog plana za jačanje bezbijednosti učenika i sprečavanje nasilja u školama Republike Srpske.
Organizatori ovog sastanka su izrazili zahvalnost predavačima na kvalitetnim predavanjima, roditeljima na odzivu, Centru za kulturu na ustupljenom prostoru i televiziji K3 na medijskoj podršci.
(Tekst i foto: TV K3)