Anes Sadiković, nekrunisani “kralj tekstila” i kineske robe u BiH predao se danas pravosudnim organima BiH, rekao je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH. Sadiković je osumnjičeni u akciji “Pandora” koju sprovode policijski službenici SIPA.
Sadiković će danas biti saslušan u Tužilaštvu BiH, a nakon što ga predstavnici Tužilaštva ispitaju donijeće odluku o pokretanju prijedoga za određivanje mjere pritvora.
Anes Sadiković hapšen je 2012. godine u akciji “Bos”, a i u decembru 2009. godine, kada je policija u Bugarskoj na graničnom prelazu s Turskom zaustavila kamion s kineskom robom i u njemu pronašla 44 kilograma heroina.
On je tokom 2008. godine privođen i u BiH, pod sumnjom da je bio organizator kriminalne grupe, koja se bavila trgovinom narkoticima i koja je odgovorna za niz neriješenih ubistava.
Noćas su 22 osobe, od ukupno 40 uhapšenih u akciji “Pandora”, sprovedene iz Banjaluke, uz velike mjere obezbjeđenja, u sjedište SIPA, u Istočnom Sarajevu. Ove osobe su na ispitivanju i već sada je izvjesno da će Tužilaštvo BiH predložiti pritvor za veći broj uhapšenih, rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić. Napomenuo je da će se mjere pritvora predložiti zbog opasnosti od bjekstva ili uticaja na svjedoke i saučesnike.
Akcijom su bili obuhvaćeni i bivši i aktuelni visokopozicionirani službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH i carinski službenici. Oni su osumnjičeni da su počinila krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima poreska utaja ili prevara, carinska prevara, pranje novca i zloupotreba položaja ili ovlašćenja, u vezi sa uvozom tekstilne i druge robe u BiH. Uhapšeni su i bivši direktor UIO BiH, Kemal Čaušević, pomoćnik direktora Sektora za carine, Zdravko Cvjetinović, bivši šef carinske ispostave Sarajevo Alija Mašić, bivši šef carinske ispostave Gradiška, Nedeljko Milovanović, kao i bivši šef carinske ispostave Brod Milenko Mikić.
Ovo je najveća akcija u borbi protiv korupcije i finansijskog kriminala koja je sprovedena u BiH, a među uhapšenim je oko 30 aktuelnih i bivših zvaničnika UIO i carinskih organa.
Kemal Čaušević je uhapšen u Bosanskom Petrovcu, a zatim prevezen u sjedište SIPA. Cvjetinoviću su lisice na ruke stavljene na Graničnom prelazu Gradiška, a kako se nezvanično saznaje, uhapšen je u pokušaju bijega preko granice. Na graničnom prelazu su bile isključene kamere, ali su pripadnici SIPA imali dojavu da Cvjetinović sprema bijeg i uhapsili ga, rekao je izvor blizak istrazi. On je poslije hapšenja doveden u svoju kancelariju u sjedištu UIO, koja je potom pretresena. Policija je pretresla i njegovu sobu u banjalučkom hotelu “Talija”.
Čaušević i Cvjetinović su osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije koja je na uvozu kineskog tekstila, po povlašćenim uslovima, zaradila bogatstvo. U grupi povlašćenih uvoznika bio je i Anes Sadiković, koji je poznat kao kralj kineske robe.
Čaušević i Cvjetinović su osumnjičeni da su sarađivali i sa drugim najvećim uvoznikom kineske robe u BiH Sadinetom Karićem. Njima dvojici su, uz velike novčane naknade, omogućili monopolski položaj na tržištu tekstila.
Kako se saznaje, uhapšeni su i bivši šefovi carinskih ispostava u Sarajevu Alija Mašić, jedan od šefova carine u Brodu Avdija Škahić, šef Carinske ispostave Brod Janko Jovanović i radnik UIO u Tuzli Lejla Bilajac. Privedeni su i carinici iz Carinske ispostave Gradiška Dejan Pavić, Saša Jovanović, Mišo Novković i Rade Kuzmanović.
Među uhapšenima su i predstavnici firmi koje su osumnjičene za nelegalan uvoz i podmićivanje carinika. Uhapšeno je odgovorno lice u firmi “Kodra” iz Kiseljaka Dražan Kožul, predstavnik firme “Anadol BH” iz Doboja Emir Bašić i odgovorno lice preduzeća “Novko-prom” iz Brčkog Nusmir Mujanović.
– Uhapšeni su pod istragom zbog koruptivnih krivičnih djela organizovanog kriminala, carinskih i poreskih utaja, nezakonitog opraštanja poreza i povrata PDV-a, pranja novca i zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja u vezi sa uvozom tekstilne i druge robe u BiH – rekli su u Tužilaštvu BiH.
U SIPA su istakli da je uhapšeno 40 od 54 osumnjičene osobe.
– Više osoba osumnjičeno je da su od osnivanja UIO BiH do danas u saradnji sa pojedinim bivšim i sadašnjim visokopozicioniranim službenicima UIO organizovano vršili krivična djela, čime su određenim fizičkim i pravnim osobama omogućili sticanje monopolističkog položaja u uvozu i trgovini tekstilnom i drugom robom. Određeni broj uhapšenih je, osim zloupotrebe položaja prilikom carinjenja tekstilne robe, činio i malverzacije tako što su više od 300 vozila, koja su u periodu od 2011. do 2013. godine uvezena u BiH, u postupku carinjenja neosnovano oslobodili cjelokupnih ili djelimičnih carinskih obaveza – rekli su u Sipi.
U akciji “Pandora” juče je pretreseno više od 40 lokacija na području Banjaluke, Sarajeva, Tuzle, Prijedora, Prnjavora, Gradačca, Srebrenika, Bijeljine, Zvornika, Tešnja, Čelića, Doboja, Čelinca, Broda, Gradiške, Kozarske Dubice, Dervente, Bihaća, Kotor Varoša, Kiseljaka i Ilijaša.
Direktor UIO, Miro Džakula, rekao je na vanrednoj konferenciji za novinare da istraga traje duže vrijeme u saradnji sa Tužilaštvom BiH i da su izuzetno zadovoljni saradnjom sa glavnim tužiocem Goranom Salihovićem i tužiocima Dubravkom Čamparom i Olegom Čavkom.
– Ova akcija se odnosi na uvoz tekstila i carinjenje automobila. Uprava je godinama imala problem sa carinjenjem tekstila i to nas je dosta opterećivalo, a sa ovim bi to moglo biti riješeno. Svi, za koje se dokaže da su zloupotrijebili položaj i da su počinili krivično djelo, treba da budu procesuirani i otpušteni iz UIO – rekao je Džakula.
On je pojasnio da je fokus akcije stavljen na uvoz tekstilne robe iz Kine i carinjenje vozila.
Predsjednik Sindikata UIO, Mehmedalija Osmić, istakao je da je godinama upozoravao na kriminalne aktivnosti u Upravi.
– Godinama smo dokazivali kriminal u UIO i uspjeli smo. Kemal Čaušević je uhapšen i svima je poznato šta je on radio. Ovo je urađeno zahvaljujući Džakuli i Tužilaštvu BiH. Ovo nije urađeno ranije, jer su mnogi koji su postavljeni na ova mjesta imali svoje mentore. Neće se završiti na ovome, jer oni nisu sami radili i uzimali novac samo za sebe. Uhapšeni su dio novca zadržavali, drugi dio je išao šefu, a treći ljudima van UIO. Tužilaštvo će sve to dokazati – istakao je Osmić.