Duhovna literatura- koju vrstu literature obuhvata ovaj pojam, zbog čega je značajno čitanje knjiga duhovne tematike, pojasnio je jerej Tadija Nikčević.
Prema njegovim riječima, uloga knjige u pravoslavnoj crkvi utemeljena je na svjedočenju istine o carstvu nebeskom, a duhovna literatura čovjeku treba da bude na korist na putu duhovnog sazrijevanja i učešća u životu crkve.
“Duhovna literatura je osnovni nosilac one radosne hrišćanske spasenjske poruke svijetu i čovjeku i primarna misija ove literature je da širi da širi onu radosnu vijest, da širi pouku o carstvu nebeskom. Ona nije tu da bi nas ubjeđivala, već da bi svjedočila onu istinu koju nosi id a bi nas privila istoj toj istini, da bi pomogla savremenom čovjeku da se susretne sa ljubavlju, smislom življenja, da čovjeka dovede u zajednicu i crkvu”, pojasnio je jerej Nikčević.
U kontekstu bliže istorije, poslednjih nekoliko decenija na našim prostorima bilježi se uspon prevođenja i izdavaštva,a samim tim i dostponosti pravoslavne duhovne literature.
Moguće je govoriti o djelima duhovne tematike, koje u određenim trenucima budu manje ili više čitana, ali i onima za koje postoji konstantno veliko interesovanje.
Osim za odrasle, duhovna literatura, dostpuna je i djeci i mladim , u vidu izdanja prilagođeniih njihovom uzrastu.
“ Dostupna je i ta literatura za djecu zato štp uporedo sa izdavaštvom duhovnih knjiga za odrasle, postoji i duhovno izdavaštvo za djecu i sve ih je više i više; a pored toga, djeci su nastavnim planom i programom predviđeni određeni udžbenici i nastavna sredstva koja ih uvode u taj krug. Vjeroučitelji takođe uvode određenu sekundarnu literature koja je prilagođena toj djeci, i najbitnije od svega, da djeci ta literature bude prilagođena, i vizuelno i sadržajno, jer ona kao krajnji cilj ima dovođenje djeteta i uvođenje djeteta u Hrista i tajnu crkve”, kaže jerej.
Bez obzira na uzrast kome je namijenjen , duhovna literatura može se posmatrati kao saputnik na putu duhovnog sazrijavanja, zaključuje jerej Tadija Nikčević.
(TV K3)