Pravilnik ostaje na snazi, slijedi nastavak protesta

January 15, 2015, 4:23 pm

Na današnjem sastanku je zaključeno da je Pravilnik o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača donesen u skladu sa Zakonom o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu iz 2001. godine i u zakonitoj proceduri, te ostaje na snazi, izuzev roka za izdavanje licenci.

Savjet ministara BiH upoznat je na današnjoj sjednici u Sarajevu o zahtjevu Vlade Pepublike Srpske za rješavanje spornih pitanja o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača i podržao je zaključke donesene na sastanku Hadžića, Trninića i predstavnika resornog federalnog ministarstva.

Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da je, uzimajući u obzir sve okolnosti nastale nakon stupanja na snagu Pravilnika, ostavljen rok od 90 dana – do 15. aprila – kao konačan rok za okončanje postupka izdavanja licenci Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Praktično će do tada važiti ranije izdate licence na svim nivoima u BiH, s tim da je krajnji rok za predaju zahtjeva na nivou BiH za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača do 5. aprila, jer će od 15. aprila isključivo važiti licence izdate na nivou BiH.

Ministarstvo komunikacija i transporta BiH formiraće radnu grupu sastavljenu od predstavnika ovog ministarstva, entitetskih ministarstava i privrednih komora te Brčko distrikta sa zadatkom analiziranja i eventualne potrebe izmjena i dopuna Pravilnika o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača.

Usaglasiti sve sporne tačke Pravilnika

Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske insistiraće na usaglašavanju svih spornih tačaka Pravilnika o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica za vozače, rečeno je Srni u resornom ministarstvu.

Iz Ministarstva kažu da je jedan od zaključaka današnjeg sastanka ministra komunikacija i transporta BiH Damira Hadžića, ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Neđe Trninića i predstavnika federalnog ministarstva da do kraja januara bude formirana radna grupa koja bi trebalo da uradi izmjene Pravilnika.

Iz Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske ističu da su više puta tražili da se sporni pravilnik stavi van snage, između ostalog, jer nije u skladu sa Zakonom o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu.

“Zakonom je propisano da međunarodni prevoz domaći prevoznik može obavljati ako posjeduje licencu za obavljanje prevoza, a propisani su i uslovi za njeno dobijanje”, navode iz Ministarstva.

Ovim zakonom, dodaju iz resornog ministarstva, nije propisana kvalifikaciona kartica vozača, koja je predviđena Pravilnikom.

Iz Ministarstva navode da Pravilnik nije provodiv, s obzirom da ne postoji ili nije u funkciji jedinstveni informacioni sistem, odnosno entitetska ministarstva nemaju pristup ovom sistemu.

“Pravilnikom je propisano da se zahtjev za izdavanje licence i izvoda licence zajedno sa dokumentacijom kojom se dokazuje ispunjavanje propisanih uslova dostavlja Ministarstvu komunikacija i transporta BiH ili nadležnim entitetskim ministarstvima ili organu Brčko distrikta”, podsjećaju iz resornog ministarstva.

Organ koji je primio zahtjev prevoznika obrađuje dostavljenu dokumentaciju i podatke unosi u bazu podataka putem jedinstvenog informacionog sistema, navode iz resornog ministarstva i dodaju da tako nije moguće postupati, jer ne postoji informacioni sistem, odnosno entitetska ministarstva nemaju pristup tom sistemu.

Osim toga, kako navode iz resornog ministarstva, Pravilnikom se osporava redovno obrazovanje za vozača motornog vozila, pa se, osim te diplome, traži i dodatno osposobljavanje, uz obrazloženje da je riječ o usklađivanju sa propisima EU, što je potpuno pogrešno.

Iz Ministarstva saobraćaja i veza Srpske ističi da je Direktiva o početnoj kvailifikaciji i periodičnoj obuci vozača donesena, budući da samo mali broj članica EU predviđa obuku vozača, dok veliki broj vozača na teritoriji EU obavlja svoje zanimanje samo na osnovu vozačke dozvole.

“S obzirom da u BiH postoji redovno obrazovanje za vozača motornog vozila i da po našim propisima vozač mora imati završenu školu vozača motornog vozila da bi se bavio tim zanimanjem, jasno je da se ova direktiva ne odnosi na vozače u BiH”, pojašljavaju iz resornog ministarstva Republike Srpske.

Sa druge strane, u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH prilikom izdavanja kvalifikacionih kartica za vozača traže nostrifikaciju diploma za vozače motornih vozila i upućuju stranke iz Srpske da nostrifikaciju vrše u federalnom Ministarstvu prosvjete, iako po propisima Republike Srpske diplome iz pojedinih zemalja /Srbija/ nisu potrebne.

Iz Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske smatraju da, s ciljem pojednostavljenja i olakšanja poslovanja prevoznicima, entitetske licence treba da važe do isteka, te da bi se na takav način olakšalo prevoznicima i izbjegle administrativne barijere.

“Pravilnik je donesen bez usaglašavanja sa entitetskim ministarstvima”, podsjećaju iz Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske i ističu da predstavnici iz Srpske koji su učestvovali u njegovoj izradi nisu dali saglasnost na tekst pravilnika.

Prihvatljiva samo izmjena Pravilnika, slijedi nastavak protesta

Prevoznici iz Republike Srpske prihvataju samo izmjenu Pravilnika o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača, ali ne i prolongiranje rokova za njihovo izdavanje, pa će nastaviti sa protestima, rekao je Srni predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Srpske Nikola Grbić.

On kaže da Udruženje prihvata to što će Ministarstvo komunikacija i transporta BiH formirati radnu grupu sa zadatkom analiziranja i eventualne potrebe izmjena i dopuna tog pravilnika.

Grbić je istakao da prevoznici kategorično traže ukidanje škole za edukaciju u Širokom Brijegu, ukidanje polaganje depozita, kao i da se zahtjevi za licence predaju u Ministarstvu saobraćaja i veza Srpske.

On je naglasio da članovi ovog udruženja nastavljaju sa blokadom graničnih prelaza i terminala i da je već sutra moguće i postavljanje i novih zahtjeva i mjera.

Blokirana po jedna traka na prelazima Deleuša i Klobuk

Četrdesetak autoprevoznika sa područja istočne Hercegovine danas u podne blokiralo je jednu saobraćajnu traku ispred graničnog prelaza Deleuša, na magistralnom putu Trebinje-Nikšić, izražavajući nezadovoljstvo zbog primjene novih zakonskih propisa u BiH vezanih za transport.

Prevoznici su istakli da je ovo samo upozorenje, najavljujući radikalnije mjere ukoliko se danas u Sarajevu ne riješi pitanje njihovih licenci i mogućnost polaganja obuke umjesto u Širokom Brijegu, u nekom bližem gradu u Republici Srpskoj.

“Mi nismo protiv sertifikata, niti licenciranja, ali da to sve bude u razumnim granicama i bez dodatnih peripetija i nameta za prevoznike koji su ionako u veoma teškom položaju”, kaže predsjednik Štrajkačkog odbora prevoznika istočne Hercegovine Aleksandar Dangubić.

On je istakao da se autoprevoznici ne slažu sa novim pravilima oko licenciranja, navodeći da je to isto kao da doktora pred penziju neki pripravnik obučava kako da operiše.

Dangubić je istakao da ta nova pravila, koja su stupila na snagu početkom ove godine, uvode nove namete za autoprevoznike.

Navodeći da prevoznici iz Hercegovine čekaju dalja uputstva od Glavnog štrajkačkog odbora iz Banjaluke, Dangubić je rekao da od političara u BiH zavisi da li će se ova situacija riješiti brzo ili će trajati dugo.

Predsjednik Udruženja prevoznika istočne Hercegovine Željko Bratić rekao je da prevoznici neće prihvatiti nove nametnute odluke i da će se boriti za svoja prava.

On je izrazio nezadovoljstvo položajem autoprevoznika iz Republike Srpske u odnosu na kolege u Federaciji BiH, ističući da prevoznici iz Srpske izdvajaju više sredstava nego što bi trebalo.

Radovan Trklja, autoprevoznik iz Bileće, kaže da se 30 godina bavi ovim poslom i da cijela porodica živi od njegovog rada, te da ne može da shvati da neko želi da im “uzme hljeb iz ruku”.

Nekoliko hercegovačkih prevoznika blokiralo je kamionima i jednu saobraćajnu traku na graničnom prelazu Klobuk, na magistralnom putu Trebinje – Nikšić.

Protesti do ispunjavanja zahtjeva

Prevoznici iz Teslića, Doboja, Dervente, Šamca, Modriče, Broda i Petrova, njih 60, koji su danas u podne započeli blokadu graničnog prelaza i carinskog terminala u Brodu, poručili su da će nastaviti proteste do ispunjavanja zahtjeva.

“Ovdje ostajemo dok ne budu riješeni svi naši zahtjevi, odnosno stavi van snage Pravilnih o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacione kartice vozača, koji je stupio na snagu početkom ove godine. Blokada se odnosi na teretni program i nema prolaza preko granice, dok automobili i autobusi prolaze”, rekao je predsjednik Regionalnog udruženja prevoznika Slađan Davidović.

On je dodao da je na protestima najviše kamiona prevoznika iz Doboja, Dervente i Broda.

S obzirom da je preko graničnog prelaza prešlo nekoliko kamiona u vrijeme blokade, Davidović je pojasnio da je riječ o kamionima sa hranom i da je napravljen ustupak da prođu “da ne dođe do štete”.

Na graničnom prelazu Brod današnje okupljanje prevoznika nije prouzrokovalo veće gužve, a pripadnici Centra javne bezbjednosti Doboj učestvuju u obezbjeđivanju nesmetanog prolaza za automobile i autobuske lininije.

Prevoznici su parkirani između carinskog terminala i graničnog prelaza u dvije kolovozne trake, dok se jedna traka koristi za prolaz automobila, ali i za prolaz kamiona koji se kreću ka pravcu Dervente ili sa druge strane ka Odžaku.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *