Pedesetčetvorogodišnji Radovan Kovač iz Foče od rođenja ima oštećenje vida, ali ga to nije spriječilo da završi srednju školu, tačnije metalostrugarski zanat.
Do 2011. godine radio je u Centru za zapošljavanje invalida u Istočnom Sarajevu, od kada je bez posla.
Živi sa starom i bolesnom majkom i preživljavaju jedva od socijalne pomoći za tuđu njegu u mjesečnom iznosu od 160 KM i od pomoći Međuopštinske organizacije slijepih i slabovidih.
– Radio sam kao metalostrugar u firmi koju je osnovala Vlada Srpske, namijenjenoj za invalide, tačnije 60 odsto radnika su bili invalidi. Bilo nas je šest invalida, ostalo su bili radnici bez oštećenja vida, a Vlada je tu firmu zatvorila 2011. godine, kada je rečeno da nema uslova za dalji rad – kaže Radovan.
On navodi da mu se posljednjih godina i onako slab vid pogoršao i da je do posla nemoguće doći.
– Sada je sve privatno, teško da iko hoće da primi invalida da radi. Imam dijabetes treću godinu i sve slabije i slabije vidim. Mislim da bih teško mogao da radim na nekom poslu, pošto mi vid opada, teško da bi me iko htio primiti – kaže Radovan.
U Međuopštinskoj organizaciji slijepih i slabovidih, čije je sjedište u Foči, navode da rade u teškim uslovima, ali da se trude da putem raznih projekata pomažu svojim članovima.
– Trenutno smo konkurisali za projekte Ministarstva porodice, omladine i sporta Srpske i OEBS-a, a u saradnji sa M:telom u toku je humanitarna akcija prikupljanja sredstava za naše članove i za rad našeg udruženja pozivom na broj 1433, bez zaračunavanja PDV-a. Nadam se da će nam dobri ljudi izaći u susret da radimo u malo normalnijim uslovima – rekla je predsjednik Međuopštinske organizacije Dara Đajić.
Ona navodi da tri opštine u kojima djeluju izdvajaju simbolične iznose za njihov rad, tako da nemaju trajno riješeno pitanje finansiranja, a da zbog režijskih troškova rade samo dva dana u sedmici – utorkom i petkom, te da svi u Organizaciji rade volonterski.
– Radimo onoliko koliko možemo i zahvalni smo svima koji nam na bilo koji način pomažu, koji razumije naše potrebe. Posebno nas raduje kada nam neko dođe nenajavljeno, kada saosjeća sa nama, jer želimo da budemo jednaki sa ostalim građanima – ističe Đajićeva.
Prema njenim riječima, članovi ovog udruženja uglavnom su starije životne dobi, kojima je potrebna pomoć u lijekovima, prehrani, higijeni.
– Država se trudi onoliko koliko može, ali, iskreno rečeno, nismo baš zadovoljni statusom, tuđa pomoć i njega je još među najnižima u regionu. Ako kažem da je u Federacija BiH i lična invalidnina i tuđa pomoć preko 400 KM onda sam time sve rekla – navela je Đajićeva.
Ona očekuje da će u narednoj godini biti povećana tuđa njega i pomoć koja trenutno iznosi do 170 KM za prvu kategoriju, a za drugu 84 KM.
Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom 3. decembra, Međuopštinska organizacija slijepih i slabovidih organizovala je danas druženje sa svojim članovima, a najugroženiji među njima dobili su od fočanskog Crvenog krsta sredstva za ličnu higijenu.
SRNA