Tridesetogodišnji Alen Durmo, koji je 2013. godine otišao na ratište u Siriji, nalazi se u Zenici i često sa radikalnim islamistima boravi na Vlašiću, ali nikada nije došao pod lupu bezbjednosnih službi, piše današnji “Glas Srpske”.
Pozivajući se na svoje izvore iz bezbjednosnih struktura, list navodi da se Durmo iz Sirije bez problema vratio u BiH, ali da domaće bezbjednosne službe nisu ni provjerile šta je radio na sirijskom ratištu.
Oni preciziraju da je Durmo u džihad u Siriju otišao 1. avgusta 2013. godine sa suprugom Almom Nuhanović. Jedno vrijeme je živio u okolini Alepa, gdje je dobio kuću i okućnicu, a pretpostavlja se da se u BiH sa suprugom vratio prošle godine.
“Prebivalište su prijavili u Zenici, a Durmo često boravi na Vlašiću gdje se učestalo okupljaju vehabije. Bez problema je pronašao zaposlenje u bezbjednosno vrlo osjetljivom IT sektoru”, naveo je izvor “Glasa Srpske”.
List piše da bi Durmo trebalo da se nađe na udaru zakona jer je odlazak na strana ratišta krivično djelo koje propisuje dugogodišnju kaznu zatvora, kao i zbog propagandne aktivnosti promovisanja radikalnih stavova i internet sajtova na društvenim mrežama poslije povratka u BiH.
“Durmo je veoma blizak sa mnogim bivšim pripadnicima odreda `El mudžahedin`, koji propagiraju radikalne ideje i bave se sunjivim poslovima”, tvrdi sagovornik lista.
Durmo je još prije sedam godina povezivan sa međunarodnim terorizmom a o njemu nije bilo novih informacija sve do 2013. godine kada je otišao u Siriju sa Mevludinom Ahmetspahićem, Sejdinom Omerdićem, Vernesom Vehabovićem, Amirom Kargićem, Adnanom Mujičićem i Edinom Mulalić. Kargić i Vehabović su poginuli u Siriji.
U Agenciji za istrage i zaštitu /SIPA/ nisu odgovorili na pitanje da li znaju za povratak Durme sa sirijskog ratišta, ali su naveli da redovno prate sve što je u vezi sa terorizmom, uključujući i odlazak državljana BiH na strana ratišta.
Osim Durme, posljedice zbog odlaska u Siriju nije snosio ni Sirijac Abdulah Nakami, državljanin BiH iz Travnika, koji se prije nekoliko mjeseci vratio sa sirijskog ratišta, gdje je ranjen i kasnije operisan u jednoj javnoj medicinskoj ustanovi u Sarajevu.
U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 2014. godine liječeno je osam džihadista ranjenih u Siriji, dok je u bolnicama u Zenici i Travniku ležalo 11 ranjenih boraca povratnika sa sirijskog ratišta, navodi list.
(Glas Srpske)