Povećavaju se vodostaji rijeka u Srpskoj

March 7, 2016, 7:49 pm

U Gradišci je vodostaj Save prešao kotu vanredne odbrane od poplave za 33 centimetra, saopšteno je iz Uprave civilne zaštite Republike Srpske. Rijeka Sava se izlila u nebranjenom području. U mjestu Orubica zaplavljeno je 12 objekata. Za sada je stanje pod kontrolom. U selu Bajinci kod Srpca u nebranjenom području onemogućen je prilaz do četiri domaćinstva, a pojavljuju se i podzemne vode. Vodostaji ostalih rijeka u Republici Srpskoj koje prate hidrološke službe variraju u normalnim granicama, navode iz Uprave civilne zaštite.

MINISTAR MIRЈANIĆ OBIŠAO SAVSKE NASIPE U SRPCU I GRADIŠCI Intenzivnije padavine prethodnih dana dovele su do porasta nivoa rijeke Save što je uzrokovalo plavljenje mnogih mjesta na optini Srbac i Gradiška. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić obišao je danas savske nasipe sa načelnicima ovih opština. Stanje nije alarmantno. Nakon uvida u stanje na terenu, nadležni su jednoglasni u zaključku da je situacija u savskom slivu mnogo povoljnija u odnosu na stanje od prije nekoliko mjeseci. Provedene su mjere prevencije od poplava, sve crpne stanice su u funkciji, a čišćenje kanalskih mreža je prioritetno. Radi se i na saniranju nasipa. “U toku je rekonstrukcija Savskog nasipa koji bi trebalo da bude pouzdaniji. Nadam se da će radovi po svim propozicijama i rokovima biti završeni do jeseni ove godine”, istakao je ministar Mirjanić. Osim jedne kuće u Bajincima, koja je u nebranjenom području, za sada nema poplavljenih. Na području opštine Srbac je pet crpnih stanica. Iako su sve u funkciji, ipak su nedovoljnih kapaciteta  za obilnije padavine. Naročito crpna stanica Ina koja ima tri agregata. U Gradišci je stanje pod kontrolom, uz uvođenje vanrednih mjera odbrane od poplava. Većina kanala je očišćena, brojna klizišta na nasipima sanirana, a svih osam crpnih stanica je u funkciji. U toku je procedura nabavke novih agregata, jer su postojeći stari gotovo četiri decenije. Nivo Save danas je iznosio 760 centimetara. “Ovim nivoom rijeke Save poplavljena su nebranjena područja uzvodno od Gradiške – Vrbaška, Bistrica, Gašnica i naselje Orubica u kojem stanuje osam porodica”, istakao je Zoran Latinović, načelnik opštine Gradiška.  Civilna zaštita poplavljenima u nebranjenom području dostavila je vodu i osnovne životne namirnice. Projekat podizanja nasipa na višu kotu – od Dubice do Gradiške, u dužini od 15 kilometara biće završen do kraja ove godine, a time i pojačana odbrana od poplava.  BIЈELjINA: OČEKUЈE SE UVOĐENjE REDOVNE ODBRANE OD POPLAVA NA DRINI I SAVI

S obzirom na trend blagog povećanja vodostaja rijeka Drine i Save, iz Civilne zaštite grada Bijeljine očekuju da će tokom noći morati da uvedu redovne odbrane od poplava. Apeluju na stanovništvo pored rijeka da bude na oprezu. U Civilnoj zaštiti kažu da ako ne dođe do pogoršanja vremenskih prilika, ne očekuju veće probleme.  Vodostaj Drine na mjernoj stanici Radalj danas je iznosio 397 centimetara, a redovna odbrana od poplava uvodi se pri vodostaju od 450 centimetara. Rijeka Sava je kod Bijeljine nadomak redovne odbrane od poplava, njen vodostaj na Rači danas je bio 638 centimetara, a redovna odbrana uvodi se na 650 centimetara. U Јanji i Amajlijama mještani kažu da ih sada brani novoizgrađeni nasip na Orlovom polju, mjestu na kojem se Drina prethodnih godina više puta izlivala. Što se tiče dijela od Јanje prema Bijeljini,situacija nije alarmantna. S obzirom na to da je korito Drine u Semberiji prošireno u odnosu na prethodne godine, opasnost od plavljenja prijeti tek na 2.000 metara kubnih u sekundi, dok je Sava ispod kote redovne odbrane od poplava. Obilne kiše povećale su vodostaj Drine na području Zvornika. Protok na Hidroelektrani “Mali Zvornik” bio je 1774 kubika u sekundi u popodnevnim satima. Drina se izlila iz svog korita na dijelu gradske obale, a najveća opasnost od izlivanja prijeti priobalnom dijelu naselja Karakaj. Bojan Ivanović, v.d. zamjenika gradonačelnika Zvornika ističe da u MZ Karakaj ima jedan dio terena gdje je utvrda obale niža pa su službe već na terenu i preduzimaju određene mjere kako ne bi došlo izlivanja rijeke Drine. Vodostaj Drine na mjernoj stanici Radalj je 370 centimetara, a redovna odbrana od poplava uvodi se pri vodostaju od 380 centimetara. Rijeka Sava je kod Bijeljine nadomak redovne odbrane od poplava, njen vodostaj na Rači danas je 638 centimetara, a redovna odbrana od poplava uvodi se na 650 centimetara. Stanovništvu naseljenom uz rijeke izdato je upozorenje da ukloni materijalna dobra koja bi mogla biti zaplavljena. Ristić je rekao da su ostali manji vodotoci u regiji u koritima, a stanje se već aktivno prati na terenu uz dobru komunikaciju sa predsjednicima savjeta mjesnih zajednica. Prema njegovim riječima, jedinice za spasavanje na vodi su u pripravnosti, kao i sva materijalno-tehnička sredstva.

RASTE VODOSTAЈ DRINE, POVEĆAN PROTOK KROZ HE “MRATINjE”

Obilne padavine povećale su vodostaj rijeke Drine na području opštine Foča, ali je on još ispod redovne kote odbrane od poplava koja iznosi 300 centimetara, rečeno je u fočanskom štabu Civilne zaštite. Iz Civilne zaštite upozoravaju da je povećan dotok vode u Pivsko jezero, u Crnoj Gori, tako da se u toku dana očekuje da će se kroz turbine Hidroelektrane “Mratinje” propuštati veća količina vode, koja će dodatno povećati vodostaj Drine.

Na području Višegrada Drina je danas imala protok 1400 kubika, a do sutra se očekuje maksimalno 1600 i ne postoji bojazan od izlivanja, saopšteno je iz ”Hidroelektrana na Drini Višegrad”. Rijeke Lim, Poblaćnica i Uvac izlile su se u užem priobalnom pojasu na području opštine Rudo. U pojedinim dijelovima poplavile su objekte i usjeve bez veće materijalne štete. Na području ove opštine u protekla 24 časa palo je 97 litara kiše po metru kvadratnom.  Obilne kiše u Crnoj Gori i na području regije Stara Hercegovina povećale su i vodostaj rijeke Ćehotine, a rijeka Bistrica se ponovo izlila u naselju Miljevina, poplavivši oranice i livade. Najviše kiše proteklog dana, na području Stare Hercegovine, što je ujedno najviše i na području cijele Republike Srpske, palo je na području Rudog, gdje je izmjereno 92 litra po metru kvadratnom.

VLADA: ZABRANA PLOVIDBE ZBOG VODOSTAЈA

Obavještavaju se zapovjednici brodova i plovnih sastava, brodarska preduzeća, vlasnici čamaca i ostali učesnici u plovidbi, da se zbog visokog vodostaja i premašene kote vanredne odbrane od poplava na rijeci Savi, od rkm 423+000 (Srbac) do rkm 515+360 (Ušće Une), zabranjuje plovidba za sva plovila, izuzev plovila angažovanih od strane civilne zaštite i institucija nadležnih za spašavanje lica i stvari, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske. U saopštenju se takođe upozoravaju učesnici u plovidbi da na ostalim dionicama rijeke Save plove smanjenom brzinom i sa povećanim oprezom. Zabrana plovidbe traje do ukidanja vanredne odbrane od poplava, a putem Saopštenja za brodarstvo Kapetanija pristaništa će obavijestiti o prestanku zabrane.

Izvor: RTRS/Srna

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *