U Srbiji je zaključno sa 7. januarom veliki kašalj potvrđen kod 1.020 osoba, a svaki drugi slučaj je među djecom od 10 do 14 godina, saopšteno je iz Instituta “Batut”.
Najviše oboljelih prijavljeno je u Јužnobačkom okrugu i Beogradu, gdje je i prijavljena epidemija.
Gradski zavod za javno zdravlje je početkom godine registrovao 492 oboljele osobe.
Epidemiolog u Gradskom zavodu Ivana Begović Lazarević istakla je da ovoliki broj oboljelih nije zabilježen sigurno posljednjih dvadesetak godina, te da je jedan od glavnih razloga za to smanjen obuhvat vakcinacijom.
– Unazad nekoliko godina nismo imali onaj obuhvat od 95 odsto, naročito u poslednje tri godine je između 88 i 90 odsto – rekla je Lazaravićeva za RTS.
Rukovodilac Dječije klinike Kliničko-bolničkog centra “Dragiša Mišović” Olivera Ostojić navela je da u prosjeku trećina pregledane djece na dnevnom nivou ima simptome velikog kašlja.
Ona je rekla da simptomi velikog kašlja na početku podsjećaju na prehladu, a vremenom postaju teži.
– Bolest 100 dana – tako se zove i prolazi kroz tri faze. Prva faza je od dve do tri nedelje kada oboleli ima opšte simptome respiratorne infekcije i tada je najzarazniji. Sledeća faza traje šest, osam ili 10 sedmica sa intenzivnim kašljem koji može da dovede do zacenjivanja i poslednja faza je kada se smiruje – pojasnila je Ostojićeva.
Komplikacije velikog kašlja su, između ostalog, zapaljenje pluća, konvulzije, epizode prestanka disanja, a posljedice nekada mogu biti i fatalne.
(Srna – Foto: Arhiva/Ilustracija)