Na području prijedorske regije potvrđeno je prisustvo štetočine – azijske voćne mušice – drozofila suzuki, izjavio je Srni rukovodilac prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Danijel Egić.
On je dodao da je, prema rezultatima monitoringa koji je proteklih deset sedmica proveo ovaj resor u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom, azijska voćna mušica najbrojnija bila u Oštroj Luci i Prijedoru.
“S obzirom da područje prijedorske regije zbog povećanja površina pod jagodičastim voćem postaje proizvodno područje, urađen je monitoring, jer je prisustvo štetočine ranije primijećeno na području Federacije BiH”, dodao je Egić.
Prema njegovim riječima, brojne su voćne vrste kojima ova mušica može biti domaćin. “To su sve voćne vrste čiji plod ima tanju i meku pokožicu, višnja, kajsija ali najviše jagoda, kupina, malina”, kaže on.
Egić je naveo da mušica pravi direktnu štetu polaganjem jaja u zrele plodove u kojima se razvija larva.
“Ujedno pravi otvore na plodu koji je podložan napadu gljivica, što je indirektna šteta”, dodao je Egić.
Ova štetočina je u Evropi primijećena 2010. godine u Francuskoj, od kada se širi kontinentom.
“Štetočina prezimljava kao odrasli insekt i aktivira se u proljeće pri temperaturi od 10 stepeni Celzijusovih, ima 10 do 15 generacija godišnje i prema podacima iz Francuske može pričiniti totalnu štetu na plodovima”, pojasnio je Egić.
Preventivne mjere su uklanjanje korova i trulih plodova iz voćnjaka, a za kontrolu prisustva štetočine preporučuje se postavljanje klopki od aprila do oktobra.
SRNA