Osim što je potvrdilo optužnicu njemačkog saveznog tužilaštva, Sudsko vijeće je odlučilo i da udovici ubijenog hrvatskog emigranta Đurekovića bude odobren status sporednog tužitelja u ovom postupku.
Donesena je i odluka s uputstvom o mogućoj pravnoj kvalifikaciji po činjeničnom stanju prezentovanom u optužnici, saopšteno je iz suda.
Prema nezvaničnim saznanjima, vijeće je zaključilo da iz činjeničnog stanja za koje je optužen Đureković ne proizlazi samo krivično djelo pomaganje u ubistvu Đurekovića nego i saučesništvo za šta je predviđena i teža kazna – doživotni zatvor, prenose hrvatski mediji.
Kada je riječ o Perkovićevom nekadašnjem šefu Zdravku Mustaču očekuje se da bi protiv njega njemačko tužilaštvo moglo podići optužnicu do kraja ovog mjeseca. U tom slučaju moglo bi doći i do spajanja postupaka pa bi protiv Perkovića i Mustača bio vođen jedinstveni postupak.
Za sada i Perković i Mustač negiraju bilo kakvu umiješanost u izvršenje ubistva Stjepana Đurekovića 1983. godine kod Minhena.
NJemačko savezno tužilaštvo tereti Perkovića i Mustača za pripremu ubistva hrvatskog emigranta koji je do 1982, kada je pobjegao iz tadašnje SFRJ, bio direktor marketinga u Ini.
Prema navodima optužnice, Perković je najvjerovatnije u proljeće 1982, kao rukovodilac Odjeljenja za neprijateljsku emigraciju jugoslovenske tajne službe u Zagrebu, dobio nalog od tadašnjeg pretpostavljenog Zdravka Mustača da pripremi i isplanira ubistvo emigranta Stjepana Đurekovića.
Da bi to izvršio, kako se navodi, optuženi je kontaktirao svog doušnika Krunoslava Pratesa koji je u NJemačkoj bio u bliskom kontaktu s Đurekovićem i uživao je njegovo povjerenje.
“Optuženi je upoznao doušnika o svojoj namjeri nakon čega su odlučili da će atentat izvršiti u Pratesovoj garaži – improvizovanoj štampariji u Volfratshauzenu. Potom je Prates izradio kopiju ključa garaže koju je optuženi preuzeo te je ključ lično ili preko treće osobe predao izvršiocima”, navodi se u optužnici.
Uz pomoć tog ključa, dodaje se u optužnici, za sada neidentifikovani počinioci uspjeli su nesmetano ući u garažu u kojoj su 28. jula 1983. presreli Đurekovića i ubili ga sa više hitaca i udaraca u glavu.
Krunoslav Prates, koga je isti sud u Minhenu 2008. godine osudio na doživotni zatvor, priznao je da je nekoliko sedmica prije ubistva predao sporni ključ Perkoviću.