Riječ je o ambulanti porodične medicine u mjestu Karanovac Doma zdravlja Petrovo, ambulantama porodične medicine u Donjim Žabarima i u Trnjacima Doma zdravlja Bijeljina, adaptaciji ambulante porodične medicine Doma zdravlja Petrovo i sanaciji dijela objekta Doma zdravlja Kalinovik.
Bogdanić je rekao da resorno ministarstvo za ove namjene obezbjeđuje 70 odsto sredstava kroz realizaciju projekta “Jačanje zdravstvenog sektora”, odnosno iz kredita Svjetske i Banke Savjeta Evrope, dok lokalne zajednice, kao osnivači domova zdravlja, obezbjeđuju 30 odsto sredstava.
On je naveo da je planirano da do kraja 2015. godine za finansiranje radova na sanaciji i rekonstrukciji domova zdravlja i izgradnji ambulanti porodične medicine, kroz projekat “Jačanje zdravstvenog sektora”, bude izdvojeno oko osam miliona KM.
“Na ovaj način se trudimo da stvorimo bolje uslove za pružanje zdravstvene zaštite na cijelom području Srpske”, rekao je Bogdanić.
On kaže da se u ove projekte “nije ušlo ranije”, jer se javne nabavke provode uz dosta poteškoća, a lokalne zajednice su kasnile sa obezbjeđivanjem projektne i tehničke dokumentacije.
Bogdanić očekuje da će ove procedure u budućnosti biti pojednostavljene.
On je naveo da je izvođač radova na izgradnji ambulante porodične medicine u Karanovcu firma “Ozren projekt” iz Petrova, a ambulante u Donjim Žabarima firma “Jokić Invest” iz Zvornika.
“Rekonstrukciju dijela Doma zdravlja u Kalinoviku obaviće firma `Konstruktor` iz Foče, dok će ambulantu porodične medicine Doma zdravlja Petrovo adaptirati firma `Univerzal BC` iz Banjaluke”, rekao je Bogdanić.
On je naveo da predstavnici firme “Astra plan” iz Brčkog, koja je izabrani izvođač radova za izgradnju ambulantne porodične medicine u Trnjacima, danas nisu bili u Banjaluci, tako da će im potpisani ugovor biti dostavljen.
Načelnik opštine Kalinovik Milena Komljenović izrazila je zadovoljstvo potpisivanjem ugovora, ističući da malim lokalnim zajednicama, koje nisu u prilici da same isfinansiraju ovakve projekte, ova pomoć mnogo znači.
“Posebno smo zadovoljni jer je riječ o projektima jačanja zdravstvenog sektora i poboljšanja usluga”, rekla je Komljenovićeva.
Vakcine stižu do kraja sedmice
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić rekao je danas da bi vakcine za novorođenčad do kraja sedmice trebalo da stignu u centre za vakcinaciju, odnosno domove zdravlja u Srpskoj, kako bi od naredne sedmice bila nastavljena redovna vakcinacija.
Bogdanić je rekao novinarima u Banjaluci da je problem u tome što petovalentnih vakcina nema ni u okruženju, ali da je on riješen nabavkom trovalentne vakcine od Instituta “Torlak” u Beograda.
On je napomenuo da se u Federaciji BiH i Srbiji koriste trovalentne vakcine, te podsjetio da je raspisan tender za petovalente i šestovalentne vakcine, koji će biti završen polovinom septembra.
“Ukoliko ne budemo mogli da nabavimo petovalentne vakcine, jer ih realno nema na tržištu, opredijelili smo se da se novorođenčad vakcinišu sa šestovalentnom vakcinom, kao što se to radi u Evropi, a da međuprostor premostimo na način da vakcinaciju završimo sa trovalentnom vakcinom”, rekao je Bogdanić.
On je dodao da su dobavljači obećali da će iz okruženja uspjeti da povuku manji broj doza petovalentnih vakcina.
Bogdanić je rekao da je resorno ministarstvo stupilo u kontakt sa inspekcijom i Farmaceutskom komorom Republike Srpske i da očekuje da uskoro bude utvrđeno zašto je u apotekama u Srpskoj moguće kupiti petovalentne vakcine za djecu.
“Institucije sistema treba da utvrde kako je to moguće, posebno zbog toga što nije ispoštovan takozvani `hladni lanac` i pri tome možemo da imamo problem da djeca budu vakcinisana na neadekvatan način”, rekao je Bogdanić.
On je istakao da odgovornost za to imaju i pedijatri.