Sporazum su potpisali ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić, direktor za saradnju u Ambasadi Švajcarske u BiH Barbara Datviler Šojer i direktor Centra za istraživanje politike suprotstavljanja kriminalitetu /CPRC/ Eldan Mujanović.
Šojer je na konferenciji za novinare rekla da će ovaj projekat veoma doprinijeti poboljšanju kontrole migracija i granice, čime će znatno uticati na bezbjednost svakog ko živi u BiH.
“Zemlje zapadnog Balkana u posljednje vrijeme postaju zemlje tranzita i destinacije za migrante iz drugih dijelova svijeta. Ovaj projekat će u naredne dvije godine pomoći Ministarstvu bezbjednosti BiH u nadogradnji i integraciji podataka u sveobuhvatan Migracioni informativni sistem”, navela je Šojer.
Ona kaže da se sa takvim sistemom može efikasno upravljati podacima o azilu, dozvolama boravka, registraciji, vizama i prelasku granice.
“Efekti takvog sistema su ogromni jer će pomoći da se evidentira i nadzire ulazak i boravak stranaca u BiH. Razviće se moduli za integraciju biometrijskih podataka za strance koji će omogućiti njihovu pouzdanu i efikasnu registraciju, kao i provjeru podataka pomoću metode biometrijske identifikacije”, istakla je Šojer.
Ona je dodala da će biti uspostavljen i onlajn postupak registracije posjetilaca i turista koji će biti na raspolaganju strancima, njihovim domaćinima i turističkoj industriji.
Projekat će, kako je naglasila, pomoći da se ispune uslovi za uspostavljanje sistema video-nadzora na 62 granična prelaza.
“Ispunjenje ovih uslova omogućiće nabavku i instalaciju opreme koja će se finansirati iz već odobrenih sredstava IPA fondova. Dodatno, ovaj projekat će pomoći BiH da definiše svoju pregovaračku poziciju za sprovođenje procesa EU integracija u vezi Poglavlja 24: Pravda, sloboda i bezbjednost, koji se odnosi na migracije, azil i spoljne granice”, rekla je Šojer.
U okviru ovog projekta biće unaprijeđeno znanje 230 državnih službenika, kako bi adekvatno primijenili međunarodne i domaće standarde u zaštiti i postupanju sa migrantima, tražiocima azila, a posebno sa ranjivim kategorijama.
“Švajcarska će na raspolaganje staviti iznos od 900.000 švajcarskih franaka, što iznosi gotovo 1,6 miliona KM, za ovaj specifičan projekat. Sve navedene intervencije doprinijeće da se kontrolom granica upravlja u skladu sa međunarodnim standardima i da se održi visok nivo bezbjednosti za građane, osobe koje borave u BiH, migrante i posjetioce”, navela je Šojer prilikom potpisivanja sporazuma.
Zahvalivši Švajcarskoj na ovoj donaciji, Mektić je istakao da je Švajcarska niz godina pouzdan i posvećen partner BiH u oblasti migracija.
Mektić je naglasio da Švajcarska podržava razvoj sistema jačanja institucionalnog i pravnog okvira za upravljanje migracijama u BiH.
“Putem ovih projekata znatno smo ojačali samoodrživost institucija BiH, što je i bio ključni cilj. Cilj Švajcarske bio je da se ova sredstva ulože u naše kadrove, edukaciju, obučenost, kako bi nakon izvjesnog vremena bili samoodrživi i da ne bi zavisili isključivo od tuđih projekata”, dodao je Mektić.
On je rekao da BiH mora da ima odgovor na problem migracija u smislu da se “migracije nama ne dešavaju, već da mi upravljamo procesom migracija”.
“Ova donacija biće sprovedena kroz razne projekte u Graničnoj policiji, kroz projekte u oblasti azila, upravljanja migracijama i kroz dogradnju informacionog sistema za migracije”, pojasnio je ministar bezbjednosti BiH.
On kaže da će dio ovih sredstava biti iskorišten za izgradnju video-nadzora na graničnim prelazima BiH, što je značajno kao sistem prevencije svim službama koje se bave pitanjem migracije.
Mujanović je naveo da je BiH danas jedna od predvodnika savremenih načina upravljanja migracijama u regionu, a to ne bi bilo moguće bez aktivnosti Ministarstva bezbjednosti i podrške međunarodnih institucija.
“BiH je veoma otvorena i ima ekspanziju u domenu razvoja turizma. Veliki broj stranaca dolazi u BiH i interes BiH je da ovdje borave sigurno, ali i da budu uspostavljeni što veća kontrola i nadzor nad ulaskom i kontrolom kretanja svih stranaca u BiH”, istakao je Mujanović.
On je dodao da će se kroz ovaj projekat, putem informacionih tehnologija, uspostaviti i kontrola i nadzor graničnih prelaza posredstvom onlajn registracije boravka stranaca.
(SRNA)