Potjernica za Hašimom Tačijem postoji

June 2, 2016, 12:46 pm

 

 

 

“Naredba za raspisivanje poternice za okrivljenim Hašimom Tačijem izdata je 8. marta 2002. godine, a izvršena je 15. aprila 2002. godine od strane MUP-a Republike Srbije. Poternica za okrivljenim Hašimom Tačijem izdata je za krivično delo genocid iz člana 141 Krivičnog zakonika SRJ, čije krivično gonjenje ne zastareva, te je poternica i dalje na snazi”, navodi se u pisanom odgovoru Srni iz srpskog Tužilaštva za ratne zločine, koji je potpisao rukovodilac u ovom tužilaštvu Milan Petrović.

Hašim Tači proteklog vikenda boravio je u Sarajevo na samit “Brdo-Brioni”, ali uprkos međunarodnoj potjernici, BiH ga nije uhapsila.

Direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić potvrdio je tada da potjernica za Tačijem postoji i da za nju znaju i u MUP-u Srpske i Federacije BiH, na šta mu je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić odgovorio da “govori neistine” i da za Tačijem ne postoji Interpolova potjernica.

Vasić je rekao da je Interpol dao preporuku da se Tači ne hapsi, ali ta preporuka nije obavezujuća.

Mektić tvrdi da je potjernica za Tačijem u bazi Interpola brisana 2009. i poslije toga je nema. “Ja ne znam kakvu bazu podataka ima Gojko Vasić, ko se nalazi u toj bazi i koga on može da hapsi ili ne može”, izjavio je Mektić prije dva dana.

Rukovodilac u srpskom Tužilaštvu za ratne zločine Milan Petrović ranije je rekao da u Tačijevom slučaju nije došlo do crvene potjernice, po kojoj bi morao da bude uhapšen u bilo kojoj zemlji na kugli zemaljskoj, pa bez nje svaka država postupa prema sopstvenom nahođenju.

“To, dakle, znači da bi on i u nekoj drugoj državi, osim naše /Srbije/, mogao biti priveden”, istakao je Petrović.

Tači je 1997. bio osuđen, u odsustvu, pred Okružnim sudom u Prištini na 10 godina zatvora zbog krivičnog djela terorizma, a kasnije su podizane i druge optužnice.

Lider terorističke OVK je 2003. godine bio uhapšen u Budimpešti, ali je poslije nekoliko časova pušten na slobodu.

Priveden je po nalogu jugoslovenskih vlasti iz 1997. godine. Beograd je tada dobio informaciju da je za njegovo oslobađanje intervenisao šef Unmika Mihael Štajner./srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *