Nekada ključni ljudi u Vladi Srbije ili u svetu biznisa, protiv kojih su vođene istrage ili im se sudilo za zloupotrebe i korupciju, u poslednje dve godine oslobađani su svega što im se stavljalo na teret, a nadležni pravosudni organi imali su samo dva obrazloženja – zastarelost postupka ili nedostatak dokaza.
U nastavku pročitajte koje su se sve “velike zverke” u Srbiji nalazile na optuženičkim klupama i kako su se, uprkos ozbiljnim optužbama, našli na slobodi.
Stanko Subotić Cane
Pre 10 godina Stanko Subotić Cane bio je optužen da je da je 1995. i 1996. godine sa Mihaljom Kertesom, direktorom Uprave carina, osmislio način da se cigarete preko Makedonije prošvercuju u Srbiju radi prodaje na crnom tržištu. Kamioni su putovali u pratnji službenih vozila, a kako je tada procenjeno, država je oštećena za oko 30 miliona evra poreza.
Za Subotićem je odmah bila raspisana i Interpolova poternica, ali se on pred državnim organima pojavio tek šest godina kasnije, kada je prihvaćeno jemstvo od 538.000 evra. Zanimljivo je da je ovaj biznismen 2010. nudio čak pet miliona evra da se brani sa slobode, ali je to Specijalni sud odbio, da bi tri godine kasnije prihvatio 10 puta manju sumu.
Po prvostepenoj presudi Subotić je osuđen na šest godina zatvora, ali je Apelacioni sud tu presudu ukinuo i slučaj vratio na početak. Na ponovoljenom suđenju isključeni su ključni iskazi svedoka protiv Subotića, a jedan svedok je promenio iskaz u Canetovu korist. Još jedan svedok se naknadno pojavio sa misterioznim dokumentom, a Specijalno tužilaštvo uzaludno se žalilo da je taj spis potpisala osoba koja je u trenutku potpisivanja već pet godina bila – mrtva!
Jula 2014. Specijalni sud doneo je oslobađajuću presudu, uz obrazloženje da je šverc cigareta iz 1995. godine zastareo, a da je za šverc iz 1996. oslobođen jer nije bilo dokaza, što je 2015. praktično potvrdio i Apelacioni sud.
Vrhovni sud kasnije je utvrdio da je Apelacioni sud bio pristrasan u korist Subotića i njegove grupe, jer nije prihvatio ključne dokaze protiv njih za šverc cigareta.
Miroslav Mišković
Pre pet godina biznismen Miroslav Mišković i njegov sin Marko uhapšeni su sa svojim saradnicima zbog navodnih malverazacija u putarskim preduzećima. Protiv tada najbogatijeg privrednika u Srbiji podignuta je optužnica i zbog pomaganja sinu da utaji porez.
U pritvoru je proveo sedam meseci, a pušten je nakon uplate rekordnog jemstva u srpskom pravosuđu od čak 12 miliona evra.
U junu 2016. godine Specijalni sud u Beogradu osudio ga je na pet godina zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara, jer je pomagao Marku Miškoviću da utaji porez po odbitku od oko tri miliona evra. Istom odlukom oslobođen je optužnice da je oštetio putarska preduzeća, odnosno da je finansijskim poslovanjem izvlačio novac iz njih.
Apelacioni sud u Beogradu je, međutim, u septembru 2017. ukinuo osuđujuću presudu i vratio suđenje na početak, dok je i definitivno oslobođen optužbi za malverzacije u putarskim preduzećima.
Tada je i saopšteno da je Veće Specijalnog suda na štetu vlasnika “Delte” prekršilo njegovo pravo na pravično suđenje i konstatovano da je Specijalni sud u delu osuđujuće presude prekršio odredbu Ustava Srbije o načelu podele vlasti i bitno povredio odredbe srpskog Krivičnog zakona.
Bogoljub Karić
U bekstvu je bio čak 11 godina, a iz Srbije je pobegao neposredno pre nego što je protiv njega podignuta optužnica za zloupotrebu službenog položaja. Teretio se da je sa saradnicima sa računa “Mobtela” prebacio više od 60 miliona evra na preduzeća BK grupe i privatne račune. Taj postupak je zastareo u septembru 2016. godine.
Krajem decembra, Tužilaštvo za organizovani kriminal obustavilo je istragu protiv Karića, koji se teretio i za proneveru oko 60 miliona evra prilikom privatizacije Mobtela.
Nekoliko dana nakon što je povučena Interpolova poternica za njim, vlasnik BK grupe stigao je u Beograd. Prethodnih 11 godina živeo je u Rusiji, gde je razvijao svoj biznis.
Od povratka u Srbiju najavljuje nove projekte, uglavnom građevinske, a njegova stranka PSS aktivna je u vladajućoj koaliciji. Kako je najavljeno, sa SNS-om nastupiće na izborima za grad Beograd.
Mihalj Kertes
Prošle nedelje bivši direktor Uprave carina Mihalj Kertes dočekao je novu oslobađajuću presudu, ovog puta po optužbi da je nezakonito došao do dva državna stana. To mu je bila treća oslobađajuću presuda od decembra 2015.
Prvo je bio pravosnažno oslobođen za iznošenje novca na Kipar zbog zastarelosti, zatim je februara 2017. prvostepeno osobođen za šverc cigareta, da bi nedavno, posle 16 godina suđenja, bio oslobođen optužbe za zloupotrebu službenog položaja za podstrekivanje na nelegalnu dodelu stana.
On je pre 20 godina dobio drugi luksuzni državni stan u centru Beograda, pored ranije dobijenog u Starim Banovcima, što je zakonom izričito bilo zabranjeno. Da je vlasnik dva državna stana i sam je potvrdio, objašnjavajući da je drugi dobio “zalaganjem vrha savezne vlasti”.
edina pravosnažna osuđujuća presuda je za pomaganje zločincima na Ibarskoj magistrali, koji su ubili četvoricu funkcionera SPO. Utvrđeno je da je nabavio kamion sličan onom kojim je počinjen masakr da bi DB pokušao da prikrije da je njihovo vozilo korišćeno za ubistvo. U tom postupku osuđen je na svega godinu i po dana zatvora.
Branislav Ivković
I Branislav Ivković oslobođen je optužbi za zloupotrebu službenog položaja prilikom nezakonite dodele stana nekadašnjem direktoru Uprave carina. On je bio na čelu stambene komisije i tada je do državnih vila i stanova došao veliki broj tadašnjih funkcionera.
Kako su objavljivali mediji, policija je 2001. podnela krivičnu prijavu u kojoj se Ivković teretio da je u vreme dok je bio ministar za nauku i tehnologiju nezakonito prebacivao novac u vrednosti od oko šest miliona dinara sa računa Ministarstva na račune SPS, SRS, Fondacije “Fonas”, kao i raznih antiratnih i humanitarnih organizacija.
Finansijski inspektori su utvrdili da je kupovao računarsku opremu, televizore, plaćao oglašavanje u dnevnim novinama, štampanje zastavica… Srpskoj radikalnoj stranci platio je 100.000 dinara za 100 knjiga “Teorija statistike”.
Predrag Bubalo
Posle tri i po godine od podizanja optužnice, i bivši ministar privrede i privatizacije Predrag Bubalo oslobođen je optužbi. On se teretio za zloupotrebe prilikom prilikom prodaje paketa državnih akcija u Luci Beograd preduzeću “Vorldfin” iz Luksembruga 2005. godine, čij je krajnji vlasnik biznismen Milan Beko.
Suđenje Bubalu i ostalima počelo je u julu 2014. godine, kada je bivši ministar detaljno izlagao svoju odbranu i negirao optužbe za zloupotrebu službenog položaja.
Tužilaštvo je teretilo bivšeg ministra da je zloupotrebio službeni položaj, jer je kao ministar propustio da vrši nadzor prilikom prodaje akcija Luke Beograd koje su prodate za manju vrednost od ekonomske, pa je država ostećena za više miliona evra.
U pritvoru je proveo šest meseci.
Mlađan Dinkić
Protiv bivšeg guvernera, potpredsednika Vlade i ministra Mlađana Dinkića vođeno je čak 11 istraga i sve su propale. Tužilaštvo za organizovani kriminal pre godinu dana donelo je naredbu o obustavi istrage protiv Dinkića, koja se vodila pune tri godine zbog sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Sumnjičio se za zaključenje sporazuma sa 13 poslovnih banaka kojima im je krajem 2002. godine bez naknade na period od tri godine data na korišćenje imovina tadašnje SRJ koju je koristila Narodna banka Jugoslavije. Kako je Tužilaštvo saopštilo, “prema prikupljenim dokazima tokom istrage u radnjama osumnjičenog bivšeg ministra nisu se stekli svi elementi krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja.
On je saslušavan i u slučajevima “Mobtel” i “RTB Bor”, a policija je proveravala i njegovu ulogu u osnivanju i prodaji preduzeća “Mobi 63” norveškom “Telenoru”. Dinkić je u to vreme bio ministar finansija i predsednik radne grupe za vođenje pregovora sa potencijalnim investitorima za mobilnu telefoniju, a sumnjalo se da je Srbija u ovoj transakciji oštećena za više od 50 miliona evra.
Policija je proveravala i da li je eventualno Dinkić kao ministar počinio zloupotrebe u vezi sa ugovorom o razvoju turizma na Staroj planini.
Blic