Konačan dogovor ostavili su za četvrtak, za kada je zakazan novi sastanak. Približe li stavove – odlaze zajedno u Vladu gdje će razgovori biti nastavljeni.
Prethodno je u Vladi, bez prisustva predstavnika Sindikata, održan sastanak sa koga je poslata poruka da je Srpskoj potreban novi zakon. Sve je izvjesnije njegovo skoro upućivanje u skupštinsku proceduru.
“Nema mjesta maksimalističkim zahtjevima, niti isključivosti – ma od koga ona dolazila”. Ovim riječima je resorni ministar Milenko Savanović novinarima prenio stav Vlade nakon sastanka s predstavnicima poslovne zajednice. Na prvu, poslodavcima se to nije dopalo, pa su Vladi zamjerili.
„Moram Vam reći da Vlada, moram ovo reći, glumi sindikat, da bude dobrotvor i da pravimo zakon koji neće moći fukcionisati“, kaže Dragutin Škrebić iz Unije udruženja poslodavaca.
Ministar rada Milinko Savanović odgovara: „Vlada je odgovorna ovom narodu. Ona je Vlada i Sindikata i poslodavaca“.
Pravna bitka se vodi o minulom radu. Poslodavci smatraju da je to recidiv prošlosti i da za njega nema mjesta u novom Zakonu o radu.
Iz Vlade poslodavci su se uputili u zgradu Sindikata, gdje za novinarske ekipe nije bilo mjesta, jer sastanak, kako su naveli nije bio najavljen. Dolazak poslodavaca za njih je znak da jedni druge priznaju.
„Ovo je bila bukvalno radna kafa, a onda ćemo za dva dana da se uputimo u zgradu Vlade- Sindikat i poslodavci. A nakon toga neke stvari možemo reći“, rekao je Danko Ružičić iz Saveza sindikata Republike Srpske.
Sindikat je ranije uputio više od 20 primjedbi na postojeći Zakon o radu. Vlada tvrdi da je gotovo sve uvrstila u radnu verziju novog zakona. Izgleda i Sindikat postaje svjestan da se Zakon o radu više ne može mijenjati.
„U pitanju je zakon o radu. Nije bitno kako će se zvati, bitno je rješenje“, smatra Ružičić.
Čini se da popuštaju i poslodavci, jer su, kako najavljuju, spremni da se dogovaraju o novom kolektivnom ugovoru, koji bi mogao da liči na one iz zemalja regiona. U njima je minuli rad definisan upravo Kolektivnim ugovorom.