Svrha istraživanja bila je uvid u to koliko pojedinci u razvijenim zemljama tvrde ili misle da žele da imaju decu i koliko ih na kraju imaju.
Istraživanje su sproveli sociolog Rejčel Margolis s Kanadskog univerziteta u zapadnom Ontariju i Miko Mirskile, direktor nemačkog Instituta za demografska istraživanja „Maks Plank”, javlja Tanjug.
„Iskustvo roditeljstva utiče na odluku ‘novih’ roditelja o potencijalnom broju dece. Ako su s prvim detetom imali pozitivno iskustvo ili bolje od očekivanog, odlučiće se i za drugo dete“, objašnjava sociolog Margolis.
Rezultati su pokazali da je više od 70 odsto ispitanika pokazalo manje zadovoljstva kvalitetom življenja nego dve godine pre rođenja deteta i većina nije imala veliku želju za daljim potomstvom.
Neki su ispitanici odgovorili da im je rođenje deteta imalo gori efekat od razvoda, nezaposlenosti, pa čak i od smrti bračnog partnera.
Margolis i Mirskile su utvrdili da više srećnih roditelja ima u porodicama s više dece, ali među onima koji su potomstvo dobili kao mlađi, kao i da su srećniji roditelji imigranti.
Istraživanje je pokazalo i da je oko 27 odsto roditelja ostalo podjednako zadovoljno životom i posle rođenja deteta.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da je istraživanje imalo nekih ograničenja i nedostataka, jer nisu navedeni faktori, poput nivoa težine prvog iskustva rađanja, nivoa iscrpljenosti oba roditelja tokom prve godine detetovog života i stres.