Uvođenje zajedničkog evropskog broja 112 za hitne situacije na nivou cijele BiH, biće jedna od tema naredne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH. Predstavnici Srba iz SNSD-a već su najavili da neće prihvatiti ovaj prijedlog, dok poslanici koji dolaze iz redova opozicije iz Republike Srpske još uvijek nemaju jedinstven stav o ovom pitanju.
Inicijativa za uvođenje broja 112, koja podrazumijeva uvođenje jedinstvenog sistema u slučajevima hitne pomoći, policijskih ili drugih intervencija na nivou BiH, i koja će biti razmatrana na narednoj sjednici Parlamneta BiH, pokrenula je lavinu rekacija političara iz Srpske.
Poslanici iz Kluba SNSD-a već su najavili da neće podržati ovu inicijativu, a lider ove partije i predsjedavajući Predsjedništva BiH rekao je da bi uvođenje zajedničkog broja značilo prenos nadležnosti.
Poslanici koji dolaze iz redova opozicije u Republici Srpskoj još uvijek nemaju jednistvan stav po ovom pitanju.
Da bi uvođenje zajedničkog broja 112 značilo prenos nadležnosti sa nivoa RS na nivo BiH, smatra direktor Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović. On je pojasnio da bi sa ovim sistemom, došli i brojni tehnički problemi.
Uvođenja ovog sistema biće razmatrano 3. februara na narednoj sjednici Predstavničkog doma, a prijedlog dolazi iz Kluba nezaviskog bloka Naše stanke – od Predraga Kojovića, Aide Baručije, Mirjane Marinković-Lepić i Damira Arnauta.
Savjet ministara je još 2017. godine usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunikacijama kojim je predviđeno uvođenje ovog jedinstvenog broja. Međutim prijedlog je zastao u parlamentarnoj proceduri, jer nije dobio podršku srpskih predstavnika u Domu naroda. Broj 112 je dostupan u svim zemljama članicama EU, kao i pojedinim zemljama koje nisu u Evropi. Ovaj broj je u funkciji u Hrvatskoj od 2005, u Srbiji i Crnoj Gori od 2015. godine.
(TV K3)