Poslanici o prijedlogu Zakona o stečaju

February 9, 2016, 8:15 am

Nakon utvrđivanja dnevnog reda, sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je poslaničkim pitanjima premijeru Srpske Željki Cvijanović. Poslanici opozicije nisu prisustvovali ovoj tački dnevnog reda.

Odgovarajući na poslanička pitanja, predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović je rekla da je prosječan broj zaposlenih u prošloj godini za dva odsto veći od prosječnog broja zaposlenih godinu ranije.

– Zaposleno je 4.500 lica. Ako pogledamo trendove u toku 2015. godine i uporedimo podatke iz septembra sa podacima iz marta vidjećemo da je zabilježeno povećanje zaposlenosti od 2,3 odsto, odnosno više od 5.600 dodatno zaposlenih lica – navela je Cvijanovićeva.

Odgovarajući na poslaničko pitanje u vezi sa situacijom u javnim preduzećima, premijer Srpske je rekla da se radi na definisanju određenih mjera koje bi dovele do sanacije ili konsolidacije situacije u tim preduzećima.

Cvijanovićeva je rekla da je Vlada realizacijom niza projekata iz oblasti saobraćajne infrastrukture pokazala opredijeljenost da modernizuje transportnu infrastrukturu kao pretpostavku za privredni razvoj Srpske. Ona je dodala da se predviđenom dinamikom realizuje projekat izgradnje auto-puta Banjaluka-Doboj, te da se vode razgovori sa kineskim partnerima u vezi sa izgradnjom auto-puta Banjaluka-Prijedor.

Premijer Srpske je rekla da je spremna da razgovara o problemu obrazovanja bošnjačke djece i izučavanju nacionalne grupe predmeta, ali i da Republika Srpska ne sprovodi nikakve mjere diskriminacije prema bilo kojem djetetu, posebno ne po osnovu nacionalne pripadnosti.

Cvijanovićeva je izjavila da je za program stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija stanovništva do sada uloženo oko 145 miliona KM i da je od 2008. do 2015. godine u taj program uključeno više od 5.000 korisnika. Premijerka je rekla da će taj program biti proširen i na lica iz boračkih kategorija stanovništva koja se ranije nisu prijavila. Ona je dodala da se uz ovaj program provodi i program zapošljavanja invalida i da je u prethodnom periodu u okviru ovog programa zaposleno od 1.300 do 1.400 ratnih vojnih invalida.

Odgovarajući na poslaničko pitanje o podnošenju aplikacije BiH za članstvo u Eu, Cvijanovićeva je istakla da je evidentno da u Uniji postoje zemlje koje su eksplicitno protiv toga da BiH podnese tu aplikaciju, ali da je donesena politička odluka da se ide u tom pravcu.

– Mi ne dobijamo ništa ukoliko se aplikacija podnese, osim nijemog odgovora koji će trajati nekoliko mjeseci, jer se aplikacija po pravilu podnosi onda kada već imate uslove da se unaprijed da pozitivan odgovor, i samo je formalno podnesete da se dobije potvrdan odgovor – navela je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je u Narodnoj skupštini Srpske davno usvojen mehanizam koordinacije koji je bio rezultat zajedničkog rada na svim nivoima, ali da se “oko toga oteže”.

Cvijanovićeva je za adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju rekla da je to krajnje štetan aranžman po privredu BiH, dok je za objavljivanje rezultata popisa stanovništva rekla da se time manipuliše, kao i sa ostalim pitanjima u BiH.

Cvijanovićeva je navela da joj je teško davati ocjenu rada Vlade koju vodi.

– Znajući sa kojima smo izazovima suočeni, kako smo blokirani, na koji način se nosimo sa realnim, ali i vještački nametnutim problemima i u haotičnim odnosima u BiH, morali smo voditi računa o finansiranju i svim drugim obavezama, što je veliki izazov – rekla je Cvijanovićeva.

Govoreći o penzijskom sistemu u Srpskoj, Cvijanovićeva je podsjetila da se od početka ove godine penzije isplaćuju iz trezora.

…………

Poslanici opozicije prisustvuju raspravi o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o naknadama za korištenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije. Obrazlažući ovaj akt koji je na dnevni red uvršten po hitnom postupku, ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da se izmjene odnose na odredbe kojima je utvrđena visina naknade za korišćenje tih resursa. On je naveo da se većina naknada smanjuje za 50 odsto i da te naknade isključivo predstavljaju prihod lokalne zajednice.

Đokić je kao primjer naveo da je ovim prijedlogom zakona predviđeno da naknada za korišćenje hidroakumulacionih objekata za proizvodnju električne energije koja je iznosila 0,010 KM, sada iznosi 0,005 KM, a naknada za korišćenje prirodnih neobnovljivih resursa koja je iznosila 0,005 KM, sada iznosi 0,003 KM.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je, tokom rasprave o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije, da je “Elektroprivreda Republike Srpske” sistem koji neuporedivo bolje funkcioniše za vrijeme ove vlasti, nego kad je sadašnja opozicija bila na vlasti.

Ona je rekla da je “Elektroprivreda Srpske”, dok je sadašnja opozicija bila na vlasti, proizvodila gubitke, imala manji broj zaposlenih, kao i negirala navode da se sada u tom privrednom subjektu zapošljavaju “partijski poslušnici”.

………..

Predstavnici opozicije smatraju da je neozbiljno što skupštinska većina nije prihvatila da bude razmatran Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak.

Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukota Govedarica kaže da ne vidi šta je problem da se o navedenom zakonu raspravlja i da nakon toga predstavnici vlasti zauzmu stavove da li ga podržavaju ili ne.

Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Čavić rekao je da će na svakoj skupštinskoj sjednici podnositi isti prijedlog zakona, jer “Vlada sa obavezama po običnog čovjeka ide do te mjere da će im uskoro oporezivati i vazduh koji udišu”.

……….

Na devetoj redovnoj sjednici poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmatraće, između ostalog, Prijedlog zakona o stečaju kojim se uređuje postupak restrukturiranja i stečajni postupak, te pravne posljedice otvaranja i sprovođenja ova dva postupka.

Na predloženom dnevnom redu nalaze se i Prijedlog zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog kriminala i najtežih oblika privrednog kriminala, Prijedlog zakona o prevozu opasnih materija, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj.

NSRS bi trebalo da razmatra i veći broj nacrta zakona – Nacrt zakona o lokalnoj samoupravi, Nacrt zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave, Nacrt zakona o premjeru i katastru, kao i nacrte zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru, Zakona o Radio-televiziji Republike Srpske.

Pred poslanicima će se naći i Prijedlog strategije integralnog upravljanja vodama Republike Srpske za period od 2015. do 2024. godine, Nacrt omladinske politike Srpske za period od 2016. do 2020. godine, Prijedlog budžeta Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske za ovu godinu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *