Posjeta Erdoana Grčkoj nije dobro počela

December 7, 2017, 1:26 pm

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdoan doputovao je danas u važnu dvodnevnu posjetu Grčkoj, prvu nekog predsjednika Turske za šest i po decenija.

Iako je cilj postje trebalo da bude otopljavanja odnosa, atmosfera je odmah bila napeta zbog njegove najave o čemu bi razgovarao. Erdoan je rekao da treba “dopuniti” i “osvježiti” međunarodni mirovni Sporazum iz Lozane iz 1923. godine kojim je poslije Prvog svjetskog rata utvrđena granica Grčke i Turske i kojim su riješena druga važna pitanja.

Taj sporazum je utvrdio i pravni status muslimanske manjine koju Grčka priznaje smao kao vjersku, dok je Turska smatra nacionalnom turskom manjinom. Pavlopulos je međutim odgovorio da Sporazum iz Lozane “ne treba ni revidirati, niti dopunjavati”.

Predstavnik Vlade Grčke Dimitris Canakopulos je ocijenio u saopštenju da izjava Erdoana “izaziva duboku zabrinutost i ozbiljna pitanja” i poručio da “Vlada i njen predsjednik žele da ta posjeta bude osnova izgradnje mostova, a ne podizanja zidova”.

Poštovanje Sporazuma iz Lozane je “isključiva osnova o kojoj se ne može pregovarati, za poštenu saradnju koju dvije zemlje mogu izgraditi”, ukazao je Canakopulos. “Izjave o njegovoj reviziji ne doprinose atmosferi koju pokušavamo da izgradimo u našim odnosima, i u regionu”, naglasio je.

Erdogan je prethodno dvaput posjetio Grčku, ali kao premijer, 2004. i 2010. godine.

Erdogan će se danas sastati i s premijerom Aleksisom Ciprasom, a razgovarao je s ministrom spoljnih poslova Nikosom Kocijasom.

Teme razgovora su i izbjeglička kriza i regionalna pitanja.

Jedan od problema u odnosima Atine i Ankare o kojima će se razgovarati danas, kako je pred posjetu Erdoan najavio, jeste slučaj osam turskih oficira i vojnika koji su poslije lanjskog pokušaja puča prebjegli u Grčku. Atina je odbila zahtev Ankare za njihovo izručenje, uz obrazloženje da im se u Turskoj neće suditi pošteno.

To je razgnjevilo Erdoana koji je uoči posjete, u srijedu rekao da je pravosudje Turske “najbolje u Evropi” i da je Grčka trebalo da odmah vrati turske oficire i vojnike, a ne da se u to miješa grčki sud razmatrajući njihove slučajeve.

“Ako to prepustite pravosuđu, neće biti rezultata”, rekao je Erdoan u intervjuu grčkoj RTV stanici SKAI veče uoči posjete.

Agencija AP primjećuje da je među zemljama EU, pored Grčke, samo još Poljska pozvala Erdoana u posetu poslije pokušaja puča u Turskoj polovinom 2016. i širokih, masovnih i nasilnih mjera Erdoanove vlasti preduzetih potom.

Istorijska napetosti u odnosima Grčke i Turske koje su u samo posljednjih 40 godina triput bile na ivici rata, plod je neprekidnog teritorijalnog spora na Egejskom moru, položaja muslimanske manjine u Grčkoj i pola vijeka turske okupacije sjevera Kipra.

(Beta)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *