Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Srpske za ovu godinu, kojim se uređuje način izvršenja rebalansa budžeta Srpske u iznosu od 2,156 milijardi KM.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da je član 2. važećeg zakona potrebno prilagoditi tako da se sredstva raspoređuju budžetskim korisnicima prema odluci o usvajanju rebalansa budžeta za 2014. godinu.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas prijedlog odluke o izmjeni odluke o dugoročnom zaduživanju Srpske u ovoj godini kojom se odobrava dugoročno zaduživanje u maksimalnom iznosu do 372.000.000 KM.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija istakao je da se mijenja iznos zaduženja u skladu sa prilivima sredstava predviđenim Prijedlogom rebalansa budžeta za ovu godinu.
“Usvajanje ove odluke potrebno je s ciljem stvaranja preduslova za izmirenje obaveza propisanih zakonima i drugim pravnim aktima Republike Srpske”, rekao je Tegeltija, obrazlažući odluku.
“Mijenja se osnov kojim je utvrđen planirani iznos sredstava, ukoliko se drugim zakonima propisuju novčani izdaci iz budžeta koji se razlikuju od planiranih iznosa utvrđenih ovim zakonom ili odlukom o usvajanju budžeta Republike Srpske za 2014. godinu, odnosno odlukom o usvajanju rebalansa budžeta za ovu godinu, te se primjenjuju odredbe i planirani iznosi utvrđeni ovim zakonom, odnosno odlukama”, rekao je Tegeltija obrazlažući ovaj prijedlog.Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija istakao je danas da će biti ispoštovane sve odluke o kapitalnim ulaganjima u Srpskoj i da će prihodi u budžetu biti ostvareni.
“Sve odluke koje je usvojio parlament Srpske biće ispoštovane. To je jedan od načina za pokretanje i održavanje privrednog rasta u Republici Srpskoj”, rekao je Tegeltija u završnoj riječi, nakon što je u parlametnu Srpske okončano razmatranje po hitnom postupku Prijedloga rebalansa budžeta za ovu godinu.
Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske se opredijelila da poštuje Zakon o platama zaposlenih u javnom sektoru.
“To je bio dogovor sa socijalnim partnerima i mi ga poštujemo”, kaže Tegeltija.
On je naglasio da Poreska uprava Republike Srpske objavljuje sve naplaćene prihode.
“Za prva četiri mjeseca ove godine naplaćeno je 151 milion KM direktnih poreza, dok je za maj i juni naplaćeno 58 miliona KM. Ista situacija je i sa doprinosima”, pojasnio je Tegeltija.
On je naveo da je javni dug Republike Srpske na kraju prošle godine iznosio 43, 7 odsto BDP-a, a da se budžetski deficit kreće oko dva osto BDP-a.
Tegeltija je napomenuo da se isplata sredstava za socijalno zbrinjavanje radnika vrši na osnovu javnih poziva.
Govoreći o Fondu solidarnosti, Tegeltija je naveo da su sredstva iz budžeta Republike Srpske i lokalnih zajednica samo đelimično definisani kao izvor za njegovo finansiranje.
Prijedlog rebalansa budžeta za ovu godinu iznosi 2,156 milijardi KM.
18.45 PLATE SUDIJA I TUŽIOCA OD 24OO DO 4400 KM
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o platama i naknadama sudija i tužilaca u Srpskoj kojim se uređuje da najniža plata sudija i tužilaca iznosi 2.400 KM, a najviša 4.400 KM.
Platu od 2.400 KM dobijaće sudije osnovnih i okružnih privrednih sudova, koliko i tužioci u okružnim tužilaštvima, a 4.400 predsjednik Vrhovnog suda Srpske, koliko i glavni republički tužilac.
Predsjednici osnovnih i okružnih privrednih sudova imaće 2.800 KM mjesečnu platu, s tim da će predsjednici osnovnih sudova koji imaju 30 ili više sudija dobijati 3.200 KM, a oni gdje radi 60 i više sudija 3.600 KM.
Sudije okružnih sudova i Višeg privrednog suda mjesečno će zarađivati 3.000 KM, dok će sudije Vrhovnog suda imati 3.800 KM.
Glavni tužioci okružnih tužilaštava zarađivaće 3.400 KM, a republički tužioci 3.800 KM.
U obrazloženju ovog dokumenta podsjeća se da je parlament Srpske 10. aprila usvojio Zakon o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa kojim je, između ostalog, definisano da se odredbe Zakona ne primjenjuju prilikom utvrđivanja plata za sudije i tužioce u Srpskoj, dok su plate stručnih saradnika u sudovima i tužilaštvima regulisane ovim zakonom.
S tim u vezi, neophodno je bilo brisati odredbe Zakona o platama i drugim naknadama sudija i tužilaca u Republici Srpskoj, kojim su regulisane plate viših stručnih saradnika i stručnih saradnika, kao i ostala prava i obaveze iz radnog odnosa, s obzirom na to da su one definisane Zakonom o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa Republike Srpske.
13.30 MIRJANIĆ: ULOŽENO 33 MILIONA KM ZA RAZVOJ UNIVERZITETA
Šef Kluba poslanika SNSD-a Željko Mirjanić istakao je da je sadašnja vlast u Srpskoj uložila 33 miliona KM za razvoj dva javna univerziteta. Mirjanić je u raspravi o Prijedlogu rebalansa budžeta, koji parlament Srpske razmatra po hitnom postupku, napomenuo da je za poboljšanje studenskog standarda u Banjaluci uloženo oko 18 miliona KM.
Šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović istakla je da će ovaj klub podržati Prijedlog rebalansa budžeta za ovu godinu, jer je neophodno da institucije Srpske nesmetano funkcionišu.
Potpredsjednik parlamenta Srpske Snježana Božić iz SDS-a zatražila je da se u budžetu Srpske izdvoji više sredstava za Univerzitet u Istočnom Sarajevu. Ona je napomenula da je potrebno unaprijediti uslove rada i funkcionisanje ove javne ustanove.
Šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić kaže da je rebalans budžeta neprihvatljiv i da su zaduženja Srpske enormna.
12.20 KOVAČ: OPOZICIJA NEMA KONKRETNIH PRIJEDLOGA
Poslanik SNSD-a Milan Kovač ocijenio je da poslanici opozicije ponavljaju istu priču i da nemaju konkretnih prijedloga na ponuđena zakonska rješenja.
Poslanik SDS-a Ljiljana Bogdanović smatra da je rebalans budžeta nerealan, kao što je bio i planirani budžet za ovu godinu.
Poslanik NDP-a Dragan Čavić kaže da je uočljivo da rastu prihodi u strukturi budžeta Srpske iz kreditnih zaduženja. On je naglasio da je vidljivo da domaći prihodi u budžetu Srpske opadaju, a da su “budžetski deficiti nepodnošljivi za Republiku Srpsku”.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović tvrdi da Srpska neće moći da vraća kreditna zaduženja, te da će to prevashodno uticati na razvoj privrede.
11.05 PRIJEDLOG REBALANSA BUDŽETA 2,156 MILIJARDI KM
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija istakao je da je Prijedlog rebalansa budžeta za ovu godinu 2,156 milijardi KM, što je za 6,5 odsto više u odnosu od ovogodišnjeg plana.
Tegeltija je naveo da su planirani budžetski prihodi 1,514 milijardi KM i da su manji za 24,9 miliona KM.
“Opredjeljenje Vlade Srpske je da rebalansom treba obezbijediti dovoljan nivo sredstava za nesmetano funkcionisanje svih institucija i da obnova Republike Srpske od posljedica poplava mora biti odvojena od budžeta”, rekao je Tegeltija,.
On je dodao da su poreski prihodi manji za 58,1 milion KM, dok su neporeski prihodi veći za 33,2 miliona KM, zbog uplate dividendi od “Elektroprenosa BiH” i “Elektroprivrede Republike Srpske”.
Tegeltija je precizirao da će kod direktnih poreza, prihodi od poreza na dohodak biti veći za 11,4 miliona KM od planiranih budžetom, dok će prihod od poreza na dobit biti manji za 18,6 miliona KM.
Ministar finansija naglasio je da je Vlada Srpske dužna za Fond solidarnosti obezbijediti 18 miliona KM, te da će se za porez solidarnosti kao pomoć za poplavljena područja od plata u javnom sektoru ove godine izdvojiti 8,2 miliona KM, koji će solidarno platiti radnici i poslodavci.
“Zbog činjenice da su mnogi subjekti pogođeni direktno ili indirektno poplavama dolazi i do pada privredne aktivnosti tako da se, kada je riječ o BDP, procjene Srpske uglavnom poklapaju sa procjenama Međunarodnog monetarnog fonda, odnosno da će rast umjesto planiranih 2,5 do tri odsto iznositi 0,5 odsto”, kaže Tegeltija.
Prema njegovim riječima, rebalansom budžeta za ovu godinu planirano je finansiranje od 615,4 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 195,9 miliona KM.
On je napomenuo da započeti investicioni ciklusi u RS neće biti zaustavljeni, te da će Vlada zbog pada prihoda od doprinosa za fondove PIO i zdravstvene zaštite izdvojiti dodatnih 30 miliona KM.