Poruka Sekretarijata TI iz Berlina

March 8, 2023, 12:07 pm

Transparensi internešenel, odnosno njihov Sekretarijat u Berlinu, pozvao je Ministarstvo pravde Republike Srpske da povuče Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske, a narodne poslanike da odbace odredbe o kojima se raspravlja.

Usaopštenju za javnost, TI podsjeća da je 2. marta u Republici Srpskoj predložen Nacrt izmjena i dopuna krivičnog zakona kojim bi se kleveta ponovo definisala kao krivično djelo.

– To je alarmantan razvoj događaja koji bi, ako ga usvoji NSRS, ugrozio slobodu govora i omogućio krivično gonjenje novinara, organizacija civilnog društva i bilo koga ko podigne glas. TI poziva predlagače da naprave zaokret od ovako opasnog pravca djelovanja i usmjere se na zaštitu slobode izražavanja u vrijeme kada je građanski prostor ugrožen širom zemlje – saopšteno je iz TI BiH.

Kako naglašavaju, usred stalnog pritiska na novinare i druge koji kritikuju vlasti, čini se da su predložene odredbe osmišljene da podstaknu cenzuru i blokiraju kritike režima i drugih moćnika.

Prema njihovim riječima, kleveta se često koristi kao opravdanje za suzbijanje kritike.

– Međunarodna tijela kao što su Komitet UN za ljudska prava i EU, više puta su naglašavali opasnosti od kriminalizacije klevete i pozvali da ona ostane stvar građanskog postupka. Zagovornici novih izmjena u Republici Srpskoj tvrde da su one u skladu sa praksom koja je prisutna u EU, ali takve oštre odredbe jasno su u suprotnosti sa stavovima EU. U svojim izjavama zvaničnici su otvoreno priznali da žele uvesti red i „okončati zloupotrebu javnog prostora“. Republika Srpska je prvi put dekriminalizovala klevetu 2000. godine, što nove događaje čini nazatkom koji bi ugrozio ionako krhke slobode – navodi TI BiH.

Pozicija BiH je posljednjih godina značajno opala na indeksu percepcije korupcije, spustivši se za osam indeksnih poena od 2013. godine, dijelom i zbog zarobljenosti vlasti – posebno pravosuđa.

Ostavljanje više prostora za kriminalizaciju izražavanja suprotnih stavova samo će dodatno ometati demokratiju i ostvarivanje osnovnih prava u zemlji, smatra TI.

Daniel Erikson, izvršni direktor Transparensi internešenel, izjavio je da su sloboda izražavanja i štampe od suštinskog značaja za pozivanje vlasti na odgovornost.

– U ovom važnom trenutku, mediji, civilno društvo i javnost moraju zadržati sposobnost da rasvijetle korupciju i druge zloupotrebe kako bi spriječili da BiH dalje padne u autoritarizam. TI poziva predlagače ovih izmjena da zaustave tako opasne prijedloge i zaštite slobodu govora i demokratiju – rekao je Erikson.

(Srpskainfo – Foto: S. pašalić/Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *