Ustavni sud BiH proglasio je neustavnim Zakon o neprimjenjivanju Odluke visokog predstavnika u Republici Srpskoj kojom se donosi Zakon o dopuni Kivičnog zakona BiH, a koji je u usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
Nakon što je Ustavni sud BiH stavio van snage Zakon o neprimjenjivanju odluke Valentina Incka o zabrani negiranja genocida, Cvijanovićeva je rekla da Republika Srpska ide dalje.
“Imamo svoje zakone i donosimo sve što je u našoj nadležnosti u skladu sa Ustavom. Tako ćemo raditi, uloga domaćin institucija jeste da kreiraju rješenja, a ne da to rade stranci”, izjavila je Cvijanovićeva novinarima u Stanarima.
„Ustavni sud BiH odavno je instrument samo jedne politike i samo jednog naroda u BiH. Isti sud je prije desetak dana donio odluku o privremenom stavljanju van snage Zakona o lijekovima, a danas Odluku o nametnutom Inckovom zakonu. Ovim je Ustavni sud BiH već započeo predizbornu kampanju samo jedne politike u BiH“, rekao je Čubrilović.
Nakon što je Ustavni suda BiH stavio van snage Zakon o neprimjenjivanju odluke Valentina Incka o zabrani negiranja genocida, Petković je rekao da u Republici Srpskoj što prije treba da se održe konsultacije predstavnika vladajućih i opozicionih stranaka da bi se zauzeli stavovi i utvrdili dalji koraci jer se ova odluka tiče svih građana Srpske.
Šef kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je Srni da je sada jasno da je Ustavni sud BiH preuzeo ulogu OHR-a i da više niko u Republici Srpskoj ne treba da ima bilo kakvu dilemu u vezi uloge tog suda.
Žunić kaže da je siguran da su i tvorci Dejtonskog sporazuma imali to u planu kada su definisali Ustavni sud BiH.
“Sada pored nelegalnog protektora /Kristijana/ Šmita imamo Ustavni sud BiH koji donosi isključivo političke odluke koje obrazlaže smiješnim obrazloženjima koja nisu na nivou studenata prve godine prava”, rekao je Žunić, komentarišući odluku Ustavnog suda BiH da stavi van snage Zakon o neprimjenjivanju odluke Valentina Incka o zabrani negiranja genocida koji je usvojila Narodna skupštine Republike Srpske.
SRNA K3