“Obitelj ne želi nikoga u blizini. Dok ne dođe službena potvrda iz Vlade i nadležnih službi, ne žele ni s kim kontaktirati”, objasnio je porodični prijatelj Igor.
Tomislavova 7-godišnja kćerka svakog dana pita kada će se tata vratiti i voditi nju, bracu i mamu na more.
“Dječak je još premali, no curica zna da je tata već odavno trebao doći. Stalno propitkuje. Ne znam što bi vam rekao”, govori porodični prijatelj.
“Nataša je u jako teškom stanju i nema snage reći joj tužnu istinu. Ni sanjati nije mogla da će im se to dogoditi. Svi još vjeruju da je Tomislav živ. Ni slike ni tonski zapisi koji su se pojavili ne mogu joj oduzeti nadu, srce ne želi priznati da se tragedija, možda, već dogodila”, ispričao je Igor.
Salopekovi sumještani potvrdili su da je Tomislav već bio u jednoj kritičnoj situaciji. Proputovao je Irak i Libiju, a najgore je bilo u Siriji gdje je s kolegama u jednoj situaciji pobjegao u zadnji trenutak.
“U Afriku je otišao raditi iz nužde, gladna djeca ne pitaju. Zarada je za naše prilike bila dobra, a iz tvrtke u kojoj je radio vjerojatno su mu garantirali sigurnost na poslu. On sam mislio je da mu se valjda neće ponoviti slične neugodnosti”, nastavio je porodični prijatelj.
Firme spremne na povlačenje
Hrvatske firme u Egiptu posluju još od vremena Jugoslavije, a neke od njih bile su i ostale poznate među egipatskom poslovnom elitom. Iako se obim posla drastično smanjio, nekoliko firmi iz Hrvatske još ima predstavništva u Kairu.
“Naše tvrtke s tim dugogodišnjim iskustvom tamo prate aktualnu političku i sigurnosnu situaciju te posluju u skladu s time, pazeći pritom na sigurnost svojih radnika”, izjavila je Jelena Dumičić iz Sektora za međunarodne poslove Hrvatske privredne komore za HRT.
INA je svoje radnike u Hrvatsku već vraćala i to relativno nedavno – 2011. godine zbog nemira u sklopu “arapskog proljeća”. Na to su spremni, tvrde, i sad. Hrvatski radnici će biti povučeni iz Egipta ukoliko se pokaže i najmanja potreba.
Takođe, hrvatska diplomatija će zatražiti od egipatskih vlasti da pojedine radnike čuva i vojska. Mogućnost angažovanja hrvatskih firmi za osiguranje radnika ne dolazi u obzir zbog vrlo složene cjelokupne bezbjednosne situacije.
(agencije)