Raskrinkavanje izborne krađe u Tesliću neće imati nikakvog smisla ako ne dovede do izmjena Izbornog zakona BiH koji će omogućiti poštene izbore.
To je poruka Milana Miličevića, predsjednika Glavnog odbora SDS i načelnika Teslića – opštine u kojoj je prošlonedjeljni neuspjeli referendum o opozivu načelnika podigao veliku političku prašinu zbog navoda o izbornoj krađi na nekoliko biračkih mjesta.
Izmjena Izbornog zakona BiH stara je politička tema, samo je pitanje da li će slučaj Teslić natjerati političke partije da ovaj put promijene mišljenje i unaprijede izborni proces koji je očigledno “šupalj kao sir”. Miličević je najavio da promjene izbornog zakonodavstva kreću upravo iz Teslića.
– Mislim na načina provođenja uzbora u smislu organizacije na biračkom mjestu, kako se dijele mjesta u biračkim odborima, ko, kako i pod kojim uslovima ima pravo na članove biračkih odbora i posmatrače, do onoga što je već predlagano – uvođenje skenera, video nadzora, stalne revizije biračkog spiska jer se iz dana u dan mijenja, do načina glasanja u dijaspori putem kovreti. Mnogo je tu detalja koji će, kada se promijene, u velikoj mjeri doprinjeti da bude onako kako birači žele. U protivnom gubi smisao izborni proces i sve više će ljudi odustajati od toga da učestvuje na izborima. Apstiniraće, a to će dati šansu manipulatorima koji su specijalizovali krađu izbornog rezulata da nastave u tom pravcu – kaže Miličević za Srpskainfo.
Predsjednik Srpskog kluba poslanika u PS BiH Nenad Stevandić kaže da prostor za razgovor postoji jer svi žele poštenije izbore.
– Ako se stvari racionalno ostave, ne vidim razlog da se ne razgovara o tome, ali ništa unaprijed i ništa bezuslovno. SDS mora da zna da se tamo gdje je imao lokalnu vlast ponašao pet puta gore nego SNSD. Razlikuje se ko koga optužuje od slučaja do slučaja, ali ipak treba razgovarati – kaže Stevandić.
Predsjednik PDP Branislav Borenović poručuje da je od suštinske važnosti promijeniti Izborni zakon kako bismo imali fer i poštene ozbore i da u prilog tome govori i izvještaj OEBS.
– Način brojanja glasačkih listića, imenovanja članova biračkih odbora, uloga posmatrača, transparentnost cijelog postupka, uvođenje kamera koje će nadzirati rad izbornih komisija, skeniranje glasačkih listića i uvođenje serijskog broja na njima – sve to može u dobroj mjeri popraviti izborni proces. Inače ćemo imati sveopštu korupciju koja je legalizovana na dan izbora, a sve što se dešavalo na opštim izborima, kao i na prijevremenim izborima po lokalnim zajednicama, pokazuje da je izborno zakonodavstvo pogodno tlo za krađu – tvrdi Borenović.
Član stručnog tima Instituta za društveno – politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski saglasan je da bi pomenute izmjene zakona pojačale kredibilitet izbornog procesa, ali upozora da, osim njih, imamo i sistemske probleme u izborima koji drmaju BiH.
– Zamo da nam čak nedostaje dio Izbornog zakona koji se odnosi na Dom naroda FBiH jer ga je izbirisao Ustavni sud BiH. Takođe, imamo kontroverze oko izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH jer unutaristričke snage koriste sistemsku grešku u Ustavu i Izbornom zakonu, a to je da je FBiH jedna izborna jedinica za dva člana Predsjedništva koji treba da predstavljaju dva naroda iako je brojčana disproporcija ogromna – kaže Sitarski za Srpskainfo.
U prošlom mandatu PS BiH “tehničke” izmjene Izbornog zakona BiH nisu prošle i pale su u sijenku zahtjeva HDZ da se zakonodavstvo mijenja u političkom smislu koji će omogućiti da Hrvati biraju svog člana Predsjedništva BiH. Naši sagovornici ne isključuju mogućnost da se i ovaj put ponovi isti scenario.
– Sva odgovornost je na parlamentarnim strakama, ali dobar dio njih praktično bojkotuje tu vrstu aktivnosti, kao da im odgovara sadašnje stanje nedorečenosti koje prijeti da već za tri i po godine ponovo dovede zemlju u rizik, da se pitamo hoćemo li moći konstituisati zakonodavnu vlast ne nekim nivoima, ili ne – zaključuje Sitarski.
Raspuštanje skupština
Načelnik Teslića kaže da će, čim budu objavljeni potvrđeni rezultati referenduma, u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi RS podnijeti inicijativu nadležnom ministarstvu za raspuštanje Skuptine opštine.
– Oni treba to dalje da proslijede prema Vladi, odnosno poslanicima u Narodnoj skupštini RS, kao što je to učinio moj kolega načelnik iz Rudog. Očekujem da će poslanici imati dovoljno savjesti da prihate našu inicijativu. I to je jedan od načina da napokon i tim odbornicima u opštinama damo do znanja da se nije lako prihvatiti odborničkog mandata – kaže Milan Miličević.
Izvor: srpskainfo/ Slobodan Popadić