Univerzitet u Banjaluci podnijeće žalbu na rješenje republičkog prosvjetnog inspektora koji je naložio ovom univerzitetu da ponovi izbor rektora, nakon žalbe Vitomira Popovića da taj postupak nije izvršen u skladu sa Statutom te obrazovne ustanova.
Univerzitet će žalbu podnijeti zato što je “netačno utvrđeno činjenično stanje”, a sumnjaju i u regularnost inspekcijskog nadzora.
“Na osnovu čega republički prosvjetni inspektor iz Doboja provjerava zakonitost upravnih akata Senata Univerziteta u Banjaluci, koji su konačni, pravosnažni i izvršni, čime se u potpunosti derogira ustavno načelo pravne sigurnosti, kao temeljno načelo uređene pravne države”, navodi se u saopštenju Univerziteta u Banjaluci.
Iz te obrazovne ustanove pitaju i zašto prije četiri godine niko nije sporio zakonitost izbora rektora na ovom univerzitetu.
Iz banjalučkog Univerziteta poručuju da će odlučno braniti svoja prava od nezakonitog postupanja prosvjetnih inspektora, zlonamjernih pojedinaca i grupa koje u posljednjem periodu nanose ogromnu štetu ugledu te ustanove.
“Napominjemo da nijedan profesor Univerziteta u Banjaluci nije iznad zakona, pa ni bivši dekan Vitomir Popović koji nije u mogućnosti da po Zakonu i Statutu obavlja treći mandat dekana Pravnog fakulteta”, saopšteno je iz banjalučkog Univerziteta.
Iz ove ustanove dodaju da republički prosvjetni inspektor iz Doboja dovodi u pitanje i sam proces nastave, legalnost diploma, izbore u zvanje i ostale akte koje je Senat Univerziteta u ovom kapacitetu donosio u posljednjih osam godina.
Iz Univerziteta pozivaju Vladu Srpske da stane u odbranu najvećeg i najvažnijeg univerziteta u Srpskoj.
U žalbi Vitomira Popovića nadležnoj inspekciji navodi se da postupak izbora rektora Univerziteta u Banjaluci nije izvršen u skladu sa Statutom Univerziteta, zbog čega je Republička prosvjetna inspekcija izvršila inspekciju na osnovu koje je Univerzitetu u Banjaluci naloženo da konstituiše novi saziv Senata i ponovi izbor rektora.
Popović: Padaju u vodu i Matarugine odluke
Oglasio se i Vitomir Popović saopštenjem koje u cjelosti prenosimo:
“U cilju blagovremenog informisanja javnosti Republike Srpske, osjećam moralnu i svaku drugu potrebu, da javnosti saopštim sledeće:
“Republička uprava za inspekcijske poslove – Prosvjetna inspekcija, i pored velikih pritisaka , je dana 07.10. 2016. godine, pod brojem: 24.120/616-239-78-10/16, po mom ličnom zahtjevu, a nakon detaljno izvršene inspekcijske kontrole, donijela sledeće rješenje:
„Kontrolom je utvrđeno da su u postupku provođenja izbora rektora Univerziteta u Banjoj Luci, načinjene brojne nepravilnosti , u smislu da je Senat, koji je donio Odluku o izboru rektora , broj:02/04-3.1161_7/16 od 04. 05. 2016. god., konstituisan suprotno odredbama člana 34. Statuta, pa je u skladu sa članom 234., stav (1) tačka 8. Zakona o opštem upravnom postupku(„Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 13/02 , 87/07 i 50/10), naloženo obavezno ponavljanje postupka u donošenju konačne Odluke o izboru rektora Univerziteta u Banjoj Luci“.
„Zbog utvrđenih nepravilnosti u postupku izbora rektora Univerziteta u Banjoj Luci, prof. dr Milana Mataruge , naloženo je Univerzitetu u Banjoj Luci da se nakon što se konstituiše Senat u skladu sa Zakonom i Statutom, ponovi izbor rektora po raspisanom konkursu objavljenom u Glasu Srpske od 08. 04. 2016.godine.“
Donošenjem ovakvog rješenja od strane prosvjetnog inspektora, sve odluke koje je donio nezakonito postavljeni rektor, a odnose se na imenovanje dekana i vršioca dužnosti dekana na fakultetima, nezakonitog premještanja radnika na Univerzitetu, potpisivanja finansijskih i drugih transakcija su postale nezakonitim i prestale da proizvode bilo kakvo pravno dejstvo. Zbog nezakonitog sastava Senata Univerziteta, dovedeno je u pitanje i važnost odluka koje je donio Senat.
Više je nego jasno da je ovako nezakonito postavljenje rektora, Univerzitet u Banjoj Luci i njegovi fakulteti pretrpio ogromnu štetu čije će se posledice dugo osjećati. Bilo bi više nego moralno da se rektor i njegovi saradnici javno izvinu akademskoj i drugoj javnosti Republike Srpske, a naročito studentima za ovako učinjene propuste, na koje sam ja ukazivao nakon njegovog izbora i iste saopštavao javnosti.
U pokušaju spasavanja barem malo obraza i značaja ove akademske zajednice, bitne za budućnost i opstanak visokog obrazovanja i Republike Srpske, ja ću i dalje pratiti dešavanja na Univerzitetu u Banjoj Luci nastala nakon poništenja Odluke o izboru rektora, blagovremeno preduzimati pravne radnje koje će doprinijeti poštivanju zakona i drugih propisa, a naročito ću se suprostavljati pravnom nasilju.
Posebno ćemo se angažovati oko zaštite prava svih radnika Univerziteta nad kojim se vrši mobing i nezakonito premještanje.
Istina može biti spora, ali je u pravilu dostupna.”
(SRNA)