Članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije tragom informacija koje su dobili od građana, u nedjelju su na prostoru oko 800 metara obalnog pojasa Tamiša kod ribnjaka Sutjeska, pronašli 64 leša divljih ptica.
Uplavnim šumama vrbe i topole pronađeno je 34 leša strogo zaštićenog mišara, 21 leš strogo zaštićene velike bijele čaplje, sedam leševa lovostajem zaštićene sive čaplje i dva leša lovostajem zaštićenog velikog vranca.
– Prema tragovima ljudskog kretanja, ostacima municije kao što su patroni za sačmarice i povredama koje su vidljive na pticama osnovano sumnjamo da su ubijene. Napominjemo da se na području na kome su pronađeni leševi i ostaci leševa ptica nalazi i gnijezdo belorepana, gnijezdo mišara, par crnih žuna, sve strogo zaštićene vrste – kaže Milan Ružić, izvršni direktor ovog Društva, prenosi Blic.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zahteva hitnu reakciju pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine, policije i tužilaštva koji treba da izvrše pregled terena, sakupe leševe i ostatke leševa ptica i dostave ih nadležnoj veterinarskoj instituciji radi utvrđivanja uzroka uginuća. Kako je ubijanje strogo zaštićenih i zaštićenih divljih ptica krivično djelo, očekuje se hitno pokretanje istrage i pronalazak odgovornih za ovaj nezapamćen pomor.
– Ubijanjem ovako velikog broja ptica načinjena je ogromna ekološka šteta biodiverzitetu Srbije i cijelog regiona. Ptice koje su kod Sutjeske usmrćene tokom zimskih mjeseci bile su na zimovanju u Srbiji, a mogle su da dođu iz raznih evropskih država. Republika Srbija se kroz potpisivanje nekoliko međunarodnih sporazuma obavezala na zaštitu ptica, posebno selica, pa ovakvi slučajevi predstavljaju i kršenje međunarodnog prava – rekao je Slobodan Knežević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Nanijeta je i neprocenjiva šteta poljoprivredi jer su mišari poznati kao prirodni saborci protiv prenamnoženja glodara na našim oranicama. Bez njih će se miševi i volunarice prenamnožiti, a naši paori će biti prinuđeni da kupuju i koriste nove količine otrova na njivama, istovremeno ugrožavajući bezbjednost hrane, voda, ljudi i divljih životinja.
Srpskainfo.com (Foto: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije)