Pomen za stradale srpske borce i civile iz Trnova (FOTO/VIDEO)

July 30, 2025, 2:03 pm

Članovi Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Trnovo, u saradnji sa Opštinskom upravom, obilježili su danas Dan stradanja srpskog stanovništva u ovoj opštini u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Na području Trnova pripadnici takozvane Armije BiH počinili su najmonstruoznije zločine nad srpskim življem, a od krvničke ruke nisu mogla pobjeći čak ni djeca. Najmlađa civilna žrtva na području Trnova imala je 18 mjeseci, a najstarija 96 godina.

U toku rata od 1992. do 1995. godine u Trnovu i okolnim selima stradala je 101 civilna žrtva, a za odbranu ognjišta od agresora život je položilo 130 trnovskih boraca.

Memorijalni događaj počeo je liturgijom u Hramu Svetog Đorđa, a nastavljen je parastosom kod Centralnog spomenika gdje su položeni vijenci i cvijeće mnogobrojnih delegacija.Načelnik Trnova Miroslav Bjelica  podsjetio je da je ova lokalna zajednica jedna od najstradalnijih opština u proteklom ratu.

Sramno to što su i nakon 33 godine ostali nekažnjeni zločini nad nevinim civilima Trnova i borcima Vojske Republike Srpske, rekla je  predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac  I istakla značaj kulture sjećanja kako ovi zločini nikada ne bi bili zaboravljeni.

Za ratne zločine nad Srbima Trnova još niko nije odgovarao, a pred Sudom BiH vođeni su procesi protiv Edhema Godinjaka, Medarisa Šarića i Mirka Bunoze.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *