Pomen za 3256 ubijenih Srba uz srednjeg Podrinja

July 5, 2020, 6:26 am

Na groblju u Bratuncu danas će biti služen parastos za 3.265 Srba iz srednjeg Podrinja stradalih od muslimanskih snaga u proteklom ratu, među kojima su i oni ubijeni na Petrovdan prije 28 godina u selima oko Srebrenice i Bratunca.

Ovom događaju prisustvovaće predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, delegacija Narodne skupštine, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović.

Parastos će biti služen u 11.00 časova, a nakon toga će uz centralni spomen-krst na bratunačkom groblju biti položeni vijenci.

Najveći zločin nad srpskim civilnim stanovništvo izvršen je području Podrinja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Muslimanske snage su u više navrata izvele niz mučkih napada na nezaštićena srpska naselja, ostavljajući iza sebe pustoš i smrt.

Samo na području Srebrenice, Zvornika, Skelana, Milića, Bratunca, Vlasenice i Osmaka stradalo je 2.652 lica srpske nacionalnosti, dok je na širem području Srednjeg Podrinja i Birča ukupno stradalo oko 3.500 Srba, a 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine.

Od početka maja 1992. do sredine januara 1993. godine muslimanske snage izvele su više od 60 napada na srpska sela i naselja.

Samo na području Srebrenice napadnuto je 16 srpskih sela i naselja u kojima je ubijeno više od 400 srpskih civila, a u napadu na 20 srpskih sela opštine Bratunac ubijeno je najmanje 460 Srba.

Na Petrovdan 1992. godine muslimanske snage, pod komandom Nasera Orića, upale su u više srpskih sela pljačkajući i paleći sve što su stigle. U srpskim selima Zalazje, Biljača, Sase i Zagoni ubili su i izmasakrirali 69 srpskih civila, dok je 22 zarobljeno, pa ubijeno.

U mjestu Kravica kod Bratunca, na pravoslavni Božić, 7. januara 1993. godine, u ranu zoru u selo su upale jake muslimanske snage i počinile masakr nad mještanima.

Tada je ubijeno 54 lica srpske nacionalnosti, među kojima je bilo žena, djece i staraca. Ranjeno je 80 ljudi, a sedam muškaraca je zarobljeno i nakon torture i mučenja svi su ubijeni.

Zlikovci su njihove odsječene glave vozilima vukli ulicama Srebrenice, a tijela im nikada nisu pronađena niti su dostojno sahranjena.

Tog tužnog Božića zapaljeno je svih 688 srpskih kuća i više od 2.000 pomoćnih objekata, kao i 27 društvenih objekata u i oko Kravica.

Oko 1.000 mještana se uspjelo izvući prema Drini noseći sa sobom veliki broj djece i ranjenika.

U zoru 16. januara 1993. godine muslimanske snage su, ponovo pod komandom Orića, napale Skelane i tom prilikom ubile 57 Srba, ranile 165, a zarobile 30, koji su odvedeni u logor u Srebrenicu.

Srpsko stanovništvo je, tražeći spas, bježalo prema mostu koji spaja Skelane sa Bajinom Baštom u Srbiji.

Veliki broj je ranjen i ubijen na mostu ili u njegovoj blizini kada su pokušavali da preplivaju Drinu. Najmlađe žrtve bili su četvorogodišnji Aleksandar i njegov dvanaestogodišnji brat Radisav Dimitrijević, koji su ubijeni snajperskim hicima u pokušaju da pređu most i nađu spas u Srbiji.

Od 30 zarobljenih Srba polovina nije preživjela torturu u bošnjačkom zatvoru i logoru u Srebrenici.

Sva srpska sela oko Skelana, više od 20, muslimani su tokom rata razorili i popalili, kao i četiri pravoslavne crkve.

Srpska sela na području Vlasenice, Milića, Zvornika i Kalesije, takođe, su bila kontuinirano izložena napadima i zločinima.

Naselje Kamenica u opštini Zvornik pretrpjelo je više napada tokom 1992. i 1993. godine. U jednom od tih napada na Glođanskom brdu zarobljena su 52 borca Vojske Republike Srpske.

Prilikom oslobođenja Kamenice u februaru 1993. godine pronađene su masovne grobnice sa tijelima zarobljenih vojnika. Na svim tijelima uočeni su tragovi mučenja, dok su na mjestima stradanja pronađeni lanci, ekseri i ostala sredstva koja su pripadnici muslimanskih formacija koristili za mučenje i zlostavljanje zarobljenika.

Za zločine nad Srbima Haški tribunal je 2006. godine osudio Nasera Orića na dvije godine zatvora da bi u žalbenom postupku prvostepena presuda bila preinačena, a Orić oslobođen.

Naser Orić je oslobođen optužbi i pred sudom BiH za ratne zločine, tako da za zločine nad srpskim narodom Podrinja još niko nije osuđen.

Današnji pomen u Bratuncu će zbog epidemioloških mjera biti skromniji i sa ograničenim brojem učesnika.

Organizator ovog događaja je Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *