Stotinak poljopirvrednika sa traktorima danas je protestvovalo u Živinicama. Nisu zadovoljni načinom na koji je Grad Živinice raspodjelio 600.000 KM.
Cijene sjemena, gnojiva, goriva divljaju odavno, a proizvođači su prepušteni sami sebi tvrdeći da ih je nebriga vlasti za ovu oblast, dovela do propasti.
Prošle godine na području Živinica bilo je 2.100 muznih grla koja su proizvela šest miliona litara mlijeka. Ove godine broj grla je smanjen na 1.800 zbog cijena sjemena, gnojiva, goriva.
“Mi proizvođači mlijeka smo zatražili od našeg gradonačelnika i gradske uprave 360.000, odnosno, 200 KM po muznom grlu. To bi za nas bila važna pomoć u proljetnoj sjetvi u koju krećemo”, pojasnio je Eldin Glibanović, iz Grupacije proizvođača mlijeka TK.
Mljekari su posebno ogorčeni cijenom mlijeka. Jedan od njih, Mehmed Hrvić, kaže da se 20 godina bavi ovim poslom i da je cijena uvijek bila ista, odnosno, između 50 i 60 pfeninga dok su cijene svega ostalog podivljale.
“Kila koncentrata ili kukuruznog brašna izašla je gotov na marku. Kada sam ja počeo proizvoditi mlijeko, vreća stočne hrane bila je 2,5 do 3 KM od 25 kg ili 30 kg, a mlijeko 0,50 KM. Sada je mlijeko plafon 0,60, a to stočno je sada 17 KM. Napravite procenat, pa ćete vidjeti gdje smo, ljudi. Ne možemo ovo izdržati više, ovo je katastrofa”, poručuje Hrvić.
Po njemu je ta cijena ključni problem, ali i nebriga svih nivoa vlasti jer se puno obećava, malo realizuje.
“Svi se zaklinju u tu poljoprivredu. Svi oru i kopaju umjesto nas. Kada treba da se pokažu na djelu, nema nigdje nikoga. Obećana su ogromna sredstva, ali samo na riječima. Jedina pomoć je ovo što su nam podijelili goriva. To je pomoć. Bilo gorivo, bilo repromaterijal. A ovo što govore pomoći će nam, ništa oni nama nisu pomogli konkretno”, poručuje ovaj proizvođač.
Uzgajivači bikova, također, nisu zadovoljni cijenom otkupa mesa jer smatraju da ih mesari ucjenjuju, a oni moraju pristati na ponuđene cijene.
Proizvođači poručuju da resorno federalno ministarstvo treba hitno isplatiti mljekarima poticaje za četvrti i prvi kvartal, te da se mora ubrzati isplata sa nivoa kantona.
Gradska uprava i gradonačenik danas se nisu javljali na telefone, a poljoprivrednici će ponovo imati protest za sedam dana.
(Nezavisne – Foto: Nataša Tadić)