Poljoprivrednici: Nebriga institucija urušava domaću proizvodnju (VIDEO)

December 1, 2021, 11:32 am

Nebriga institucija dovela je do urušavanja domaće poljoprivredne proizvodnje – ovo su sinoć u emisiji “Potez” TV K3 poručili poljoprivrednici, koji i dalje kao najveći problem detektuju nekonstrolisan uvoz stranih proizvoda na domaće tržište i nekonkurentnost na tržištu.

– Poljoprivrednicima se ne smješi ništa lijepo ni u narednom periodu – rekao je to Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske gostujući sinoć u emsiji “Potez” TV K3.

Maljčić kaže da je realnost da svi podsticaji i pokušaji da se održi poljoprivredna proizvodnja nisu dali naročite rezultate. Dodaje da je domaća proizvodnja u stagnaciji već dvije godine i da se konstanto urušava, a kao jedan od najvećih problema navodi uvoz i nelojalnu konkurenciju.

– Mi smo pokušali i protestima i apelacijama i urgiranjima i ujedinjavanju proizvođača u nastupima prema Savjetu ministara, ali na kraju kad je sve to prošlo, vidjeli smo da smo bili u velikoj zabludi, da smo jednostavno povjerovali svim ti političarima u BiH i uvidjeli da ih samo zamaramo, jer njih poljoprivreda jednostavno ne interesuje – rekao je Maljčić.

Dodaje da oni koji bi se trebali brinuti o poljoprivrednoj proizvodnji, rade u interesu mesoprerađivača.

– Borba je za ostvarenje što većeg prihoda sa što manjom cijenom sirovine i naš poljoprivrednik gubi iz godine u godinu određen procenat učešća njegovog proizvoda na domaćem tržištu. Sad su se svi prerađivači koji se bave preradom mesa, preorjentisali na uvozno meso. A ljudi koji su kod nas trebali da reulišu šta se sve može uvoziti su se “uštekali” u sistem trgovine i ostvaruju određene benefite kod tih uvoznika. Oni fino žive – mi trpimo – rekao je Maljčić.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske kaže da se ne može prognozirati šta će biti u vrijeme žetve.

– Zbog ogromnog rasta cijena repromaterijala, pogotovo đubriva, poljoprivrdnici su morali da iskalkulišu, tako da su radili redukovanu obradu uključujući i redukovane količine đubriva, a za sjemenski materijal je korišteno “sjeme sa tavana”, pa je za očekivati znatno niže prinose – rekao je Marinković.

Dodaje da je nesigurnost i nebriga vlasti na nivou BiH je dovela do urušavanja domaće poljopriredne proizvodnje i da ono na čemu bi trebala da počiva poljoprivredna proizvodnja je uvezivanje sa prehrambenom industrijom.

– Međutim, kod nas se prehrambena industrija, sticajem okolnosti koje su im, opet, dozvolile institucije, svela na uvoz i preradu uvoznih sirovina. Ono što mi možemo da proizvedemo ovdje ne možemo plasirati – kaže Marinković, pojašnjavajući da je, primjera radi, žetva pšenice bila dobra, i da su otkupne cijene bile dobre, ali je, onda, uslijedilo poskupljenje repromaterijala i đuvriva i nestašica na globalnom nivou, pa se sva poljoprivredna dobit prelila u trgovačke ruke.

Kao jedan od apsurda navodi i ograničenje proizvodnje rakije, 20 litara po domaćinstvu u Federaciji BiH, pa odgovara kontrapitanjem:

– Ima li ograničenje u pogledu uvoznog pića koliko jedo domaćinstvo smije da kupi ili je to samo za domaću proizvodnju – kaže Marinković.

Poljoprivrednici očekuju da ih Vlada Srpske ubrzo pozove na razgovore o Budžetu za 2022. godinu, a njihov zahtjev će biti da se grant za domaću poljoprivredu sa sadašnjih 75 poveća na 100 miliona maraka, jer su poljoprivrednici, kako kažu, ti koji obezbjeđuju prehrambenu sigurnost stanovništva.

(TV K3)

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *