Razgovor Aleksandra Vučića sa američkim ambasadorom Kajlom Skotom i šefom delegacije EU Majklom Davenportom bio je težak i vrlo otvoren. Tokom ovog susreta, upriličenog na zahtev ambasadora SAD i EU, niko se, kako saznaje Politika, nije čak ni diplomatski kurtoazno nasmejao.
O čemu se pričalo iza zatvorenih vrata, ostaće nepoznanica, a posle sastanka izdato je saopštenje nalik onima koja javnost ima prilike da čuje posle protokolarnih susreta zapadnih ambasadora sa predstavnicima srpskog državnog vrha.
Baš kao da se proteklih dana ništa neuobičajeno ni zabrinjavajuće nije dešavalo na relaciji Beograd-Brisel-Vašington. Ipak, nešto važno se desilo. Samo dan pre sastanka mandatara sa dvojicom ambasadora, Politika je od pouzdanih izvora iz srpske vlade saznala da je Vučić otkazao već ugovorene bilateralne razgovore sa najvišim zvaničnicima SAD i EU.
To otkazivanje je najavilo dramatično zahlađenje u odnosima Beograda sa zapadnim saveznicima. Prema informacijama Politike, u Njujorku je Vučića čekao razgovor sa zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Hojtom Brajanom Jiom i uticajnom američkom ambasadorkom u UN Samantom Pauer, dok je u Briselu 21. juna trebalo da razgovara sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini.
Jučerašnji sastanak u Vladi Srbije, koji je neobičan jer su sa premijerom istovremeno razgovarala dvojica najuticajnijih zapadnih ambasadora, usledio je samo nekoliko dana posle demantija Evropske komisije i američkog ambasadora u Beogradu da su oni pokrovitelji zavere protiv srpske vlade i da stoje iza radikalizacije protesta “Ne da(vi)mo Beograd” i “Podrži RTV”, za šta su ih optužili tabloidi koji slove za bliske vlasti.
Prema saopštenju iz Vlade Srbije, Skot i Davenport su “snažno podržali ekonomske i političke reforme Vlade Srbije i premijerov cilj da pripremi Srbiju za pridruživanje Evropskoj uniji 2020. godine”.
Uz isticanje da je reč o diplomatskim predstavnicima dva najveća bilateralna donatora Srbije, kaže se da su oni naglasili svoju posvećenosti realizaciji velikih programa saradnje, čiji su prioriteti usaglašeni sa Vladom Srbije.
Vučić im je, kako se navodi, zahvalio na podršci koju pružaju Srbiji na evropskom putu.
Američki ambasador susreo se i sa šefom diplomatije Ivicom Dačićem, ali u saopštenju iz MSP postoji i neki detalj više. Skot je, naime, izrazio zabrinutost povodom u poslednje vreme zapaljive političke retorike u parlamentu Srbije, koja prevazilazi diplomatske standarde i izrazio uverenje da će se Vlada Srbije “oštro suprotstaviti i boriti protiv ove štetne retorike”.
Podsetimo, lider radikala Vojislav Šešelj optužio je američkog diplomatu da se umešao u upravljanje državom i poručio naprednjacima: Eliminišite Skota. Komentarišući ovaj Šešeljev istup, Vučić je rekao da nikome neće biti dozvoljeno takvo ponašanje, piše beogradski dnevnik.
Politika, inače, tekst “Mali nesporazum velikih prijatelja”, zaključuje konstatacijom da sudeći po onome što mandatar za sastav nove vlade poručuje u deset tačaka svog programa, pristupanje EU ostaje prioritet Srbije.
RTS