Političke igre zakočile Banjaluku i Gacko

January 17, 2025, 9:38 am

Ni nakon tri i po mjeseca od kada su održani lokalni izbori u BiH, Banjaluka i Gacko nisu uspjeli konstituisati skupštinu grada/opštine.

Rezultati izbora u najvećem gradu u Srpskoj potvrđeni su 5. novembra, a u Gacku deset dana kasnije, što znači da je zakonski rok da se formira lokalni parlament 5. februar u Banjaluci, odnosno 15. februar u hercegovačkoj opštini.

Do sada je propušteno nekoliko prilika da se konstituišu ova dva parlamenta, a zajedničko u oba slučaja jeste da su u Banjaluci i Gacku pobijedili kandidati iz opozicionih stranaka, Draško Stanivuković iz PDP-a, odnosno Vukota Govedarica iz SDS-a, ali oni nemaju dovoljno odbornika da bi sakupili skupštinsku većinu.

Naime, PDP u Banjaluci ima sedam odbornika i za većinu mu nedostaje devet, dok SDS u Gacku, zajedno sa PDP-om, ima takođe sedam, pa mu nedostaju tri za većinu.

U obje lokalne zajednice mogućnost da formira većinu ima SNSD sa koalicionim partnerima, ali oni to ne žele uz obrazloženje da njihovi partneri nisu glasali za SNSD-ovog kandidata na izborima, već su podržali opozicionog.

Zbog toga, oni šalju poruke da stranke koje s njima čine vlast na republičkom nivou daju podršku Stanivukoviću te Govedarici u formiranju vlasti.

Međutim, koalicioni partneri u jednom dijelu negiraju da su podržali opozicione kandidate, a u drugom očigledno ne smiju da se zamjere SNSD-u na način da će ipak dati podršku Stanivukoviću i Govedarici u formiranju skupštinske većine.

Na ovaj način se apsolutno može reći da su političke igre zakočile Banjaluku i Gacko, jer su ove lokalne zajednice bez budžeta za 2025, ali i bez rebalansa za 2024. godinu.

Obje su trenutno na privremenom finansiranju, a ako se tako nastavi, stižu upozorenja da bi plate radnika mogle biti dovedene u pitanje.

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, za trenutnu situaciju optužuje SNSD, priznajući da PDP ne može formirati skupštinsku većinu.

“Iako može da formira većinu, SNSD neće, dok ostali jednostavno ne mogu. Mi smo dali sve od sebe – razgovarali, predlagali, ali matematički ne možemo postići više. Narod je većinu podrške za Skupštinu grada dao SNSD-u i zato oni ne mogu bježati od odgovornosti”, poručio je Stanivuković.

Iz SNSD-a je stigao ekspresan odgovor.

“Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković treba početi da radi ili da podnese ostavku”, navodi se u odgovoru iz Gradskog odbora SNSD-a.

Ako do 5. februara ne bude većine, o situaciji u Banjaluci odlučivaće Vlada RS, a u daljem Narodna skupština RS, koja može raspustiti taj parlament (član 152. Zakona o lokalnoj samoupravi RS) i raspisati vanredne izbore, ali samo za Skupštinu grada Banjaluka.

Dok ne dođe do toga, član 154. istog zakona kaže da će Vlada RS u roku od osam dana u toj lokalnoj zajednici imenovati privremeni organ koji obavlja skupštinske poslove, ali i koji treba da pripremi i raspiše nove prijevremene izbore za odbornike, a rok koji imaju za to je 90 dana od dana raspuštanja skupštine.

Međutim, pojedini u Banjaluci smatraju da novi izbori za odbornike ne bi donijeli ništa novo, već da bi bili samo iscrpljivanje, prije svega, građana.

Identična situacija je u Gacku, s tim da je krajnji rok da se formira većina 15. februar.

Vukota Govedarica, načelnik opštine, ističe za “Nezavisne novine” da će se sastati sa pojedinim političkim subjektima i da će im dati priliku da se dogovore do 1. februara.

Smatra da bi najlošije rješenje za ovu situaciju bilo da ostane ovako kako jeste.

“Očigledno je da nekome ove blokade odgovaraju. Meni lično ne odgovaraju nikakve blokade i mislim da mogu samo da prave štetu građanima Gacka. Ja, kao načelnik opštine, rad sam da postoji većina na mojoj strani, ali i ako ne postoji to, onda je bolje imati i većinu koja ne podržava načelnika, nego ulaziti u avanturu i neizvjesnost blokada i eventualno održavanja novih vanrednih izbora”, naglasio je Govedarica.

I on je saglasan da bi novi izbori bili gubljenje još 90 dana za građane Gacka.

“Posljedice toga bi bile usmjerene ka građanima. Ali, posljedice bi mogli da imaju i odgovarajući politički subjekti, jer neće baš identične stvari biti ukoliko bi došlo do vanrednih izbora (identične ekvivalentno prethodnim), jer je SDS sada već u poziciji da ima načelnika opštine, a to do prije tri mjeseca nismo imali. Ali i pored toga, smatram da nije dobro da ulazimo u vanredne izbore i da će biti razumijevanja kod političkih subjekata u smislu konstituisanja vlasti u Gacku”, zaključio je Govedarica.

Nezavisne.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *