Sekretar Saveza Milana Harambašić izjavila je Srni da je želja Saveza da očuva sjećanje na slavnu istoriju srpskog naroda na prostorima Srbije i BiH i da se kroz pomen oda počast dvojici velikana, čija su dva groba u Beogradu nezasluženo zaboravljena.
“Tako je debela paučina i mahovina zaborava, što izgleda naš srpski narod prati kao usud. Naša organizacija se trudi da se sjeti velikih događaja i ljudi koji su ugradili živote za ostvarenje ideje o slobodi svog naroda”, rekla je Harambašićeva.
Ona je podsjetila da su članovi Saveza 28. juna, na Vidovdan, posjetili Kočićevu rodnu kuću u Stričićima na Manjači i tog dana bili na posebnom mjestu za srpski narod – u Obljaju kod Bosanskog Grahova gdje se rodio Gavrilo Princip.
Ustanak u BiH, u istoriji poznat kao Nevesinjska puška, koji će Savez potomaka ratnika Srbije 1912. do 1920. sutra na prigodan način obilježiti, bio je pretežno srpski ustanak podignut u okolini Nevesinja 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH.
Ustanike su podržale oružjem i dobrovoljcima Crna Gora i Srbija, što je dovelo do početka Srpsko-turskog rata i nastanka takozvane Velike istočne krize.
U maju 1876. godine Srbija i Crna Gora objavile su su rat Otomanskoj Carevini, sporazumjevši se da će prva anektirati Bosnu, a druga Hercegovinu.
Godine 1877. i Rusija je objavila rat Otomanskoj Carevini.
Posljedica ustanka i ratova koji su vođeni protiv Otomanske imperije bio je Berlinski kongres 1878. godine, na kome su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i određena teritorijalna proširenja, ali ne i BiH, koju je Austrougarska okupirala, iako je de jure ostala u sastavu Otomanske imperije.