Pola populacije u BiH čine žene, ali ih je samo petina na vlasti

July 29, 2020, 1:00 pm
Bosna i Hercegovina je usvojila Gender akcioni plan za period 2018-2022, a akcioni planovi na nivou kantona usvojeni su samo u dva kantona: Kantonu Sarajevo i Srednjobosanskom kantonu krajem 2019. godine, čije usvajanje je podržao Gender centar Federacije BiH u saradnji sa civilnim društvom.

Gender akcioni planovi trebaju poslužiti kao osnov za dosljednu primjenu Zakona o ravnopravnosti polova, a značaj kantona u osiguravanju ravnopravnosti spolova je prepoznat i u Gender akcionom planu Bosne i Hercegovine.

Državnim GAP-om prepoznate su prioritetne oblasti u kojima je neravnopravnost polova najviše izražena.

“Među tim oblastima je i učestvovanje u javnom životu i donošenju odluka. O zastupljenosti žena u pomenutim oblastima govori i podatak da prosječna zastupljenost žena u vladama kantona iznosi 14,49 posto”, stoji u saopćenju.

Najveći procenat zastupljenosti žena je u vladama Bosansko-podrinjskog kantona i Kantona Sarajevo u procentu od 25 postom.

Niskom zastupljenošću žena direktno se krši član 20. Zakona o ravnopravnosti spolova BiH, te je potrebno preduzeti mjere kojima će se ispoštovati odredba o zastupljenosti manje zastupljenog spola u procentu od 40 posto.

“Potrebno je što prije pristupiti izradi gender akcionih planova na svim kantonima kako bi se osiguralo adekvatno provođenje međunarodnih standarda u oblasti ravnopravnosti polova. Gender akcioni plan kao strategija sadrži niz programskih mjera za uspostavljanje ravnopravnosti polova u oblasti rada, obrazovanja, nasilja u porodici, zdravlja, socijalne zaštite, javnog života i donošenja odluka. Osim toga potrebno je uključiti i organizacije civilnog društva u proces izrade gender akcionih planova”, rekla je Amina Dizdar iz Sarajevskog otvorenog centra.

Kako navode veliki broj ovih organizacija posjeduje ekepsrtiu u ovim oblastima i mogu doprinijeti veliki broj organizacija posjeduje ekspertizu u ovim oblastima i mogu doprinijeti izradi kvalitetne strategije za unaprijeđenje životnog standarda žena, ali i LGBTI osoba.

“Gender akcioni planovi nisu nikakav hir organizacija civilnog društva, niti nešto što iziskuje dodatna finansijska sredstva. Usvajanje gender akcionih planova su obaveza svih nivoa vlasti i provođenje mjera predviđenih gender akcionim planom predstavljaju obaveze nadležnih institucija koje spadaju u okvire njihovog redovnog djelovanja, “rekla je Amina Dizdar iz Sarajevskog otvorenog centra.

Iz Centra su pozvali vlasti u kantonima koji još uvijek nisu usvojili gender akcione planove, da to učine kako bi se uspostavila rodna ravnopravnost bez koje se ne možemo nazvati modernim društvom.

Klix.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *