Nakon fijaska sa filmom “Džobs” sa Ešton Kučerom u ulozi osnivača “Epla” na ovom, očigledno, nezahvalnom zadatku našao se Majkl Fasbender. Film režira Oskarovac Deni Bojl (“Trejnspoting”, “Milioner iz blata”) a jednu od glavnih uloga igra i Kejt Vinslet.
Film naslovljen “Stiv Džobs” glavnog junaka prikazuje kao egoistu, čoveka bez srca koji bez trunke obzira gazi kolege ali i prijatelje. On je čovek bez trunke empatije koji se lako odrekao najmlađe ćerke a odbio je da prizna da je otac jedne devojčice i ostavio je nju i njenu majku da žive u siromaštvu iako je sam imao bogatsvo veće od 200 miliona dolara, tvrdi se u scenariju Bojlovog filma koji u bioskope dolazi početkom oktobra.
Da u pitanju nije puko preterivanje svedoči to što je konsultant na filmu bio koosnivač “Epla” Stiv Voznijak koji je na sopstvenoj koži osetio kako je biti u senci velikog Džobsa.
Drugi film “Steve Jobs: The Man In The Machine” daje još goru sliku o Džobsu nakon što je priča napisana na osnovu stotinu intervjua obavljenih sa njegovim bivšim saradnicima ali i njegovom dugogodišnjom devojkom. Niko od njih se nije držao one “o pokojniku sve najbolje”.
Film prati Džobsa još u ranim danima, svedoči o tome kako je imao ludači tempo i neprestano je radio uništavajući pri tome privatne živote svih onih koji su radili za njega ali sebe nikada nije video kao beskrupuloznog biznismena. Prvi na udaru je bio upravo Voznijak koji je navodno bio pravi mozak iza “Epla” ali ga je Džobs lako prevario iako su bili prijatelji od detinjstva.
Džobs, tvrdi se u filmu, nikada nije preboleo to što su ga roditelji ostavili kao bebu i dali na usvajanje (otac mu je bio muslima sirijskog porekal koji je imigrirao u Ameriku i dobio njega sa Amerikankom kojoj roditelji nisu dozvolili da zadrži dete). Pokušao je u mladosti da postane budistički monah i išao je na duhovna putovanja u Indiju i Japan.
Njegova devojka iz srednje škole ostala je trudna 1977. godine i u filmu je ispričala kada mu je saopštila vest Džobs je samo pobegao. Ona je potvrdila da Džobs nije hteo da prizna dete, a iako je već u to vreme imao dovoljno novca nju i ćerku je ostavio bez prebijene pare. Kasnije, na sudu je dokazano da je on biološki otac pa je morao da plaća alimentaciju od samo 500 dolara mesečno.
Džob se ponašao vrlo bahato, a kako je njegova kompanija donosila ogroman novac američkoj privredni, navodno, vlasti su mu gledale kroz prste za brojne prekršaje uključujući znatno izbegavanje plaćanje poreza. Na primer, vozio je “mercedes” za koji nije hteo da plati registraciju jer zakon predviđa da nova kola ne moraju da se registruju šest meseci. On je jednostavno, kupovao uvek isti novi srebrni “mercedes” nakon tog vremena.