Zbog visokih temperatura hrana je podložnija kvarenju. Zbog toga su pojačane i inspekcijske kontrole ispravnosti mesa, mliječnih proizvoda, sladoleda, kolača. Sve se detaljno provjerava, od načina skladištenja hrane do ispravnosti.
Tokom ljetnih mjeseci, osim uobičajenih savjeta koji se tiču izlaganja suncu, treba misliti i o hrani koju konzumiramo. Na visokim temperaturama lako je kvarljiva. Zbog toga su pojačane i inspekcijske kontrole ispravnosti mesa, mliječnih proizvoda, sladoleda, kolača.
U mjesecu junu, julu Republička inspekcija za hranu je u unutrašnjem prometu izvršila 200 kontrola u različitim vrstama objekata, od čega su u 40 slučajeva utvrđeni propusti. U praksi, nepravilnosti koje inspektori najčešće konstatuju odnose se na to da zaposlena lica nisu obavila redovni sanitarni pregled, nisu pohađala dodatnu edukaciju o higijeni hrane, subjekti nisu vršili ispitivanja sirovina I gotovih proizvoda, te nedostatke na deklaracijama I pratećoj dokumentacij.
Zbog toga izdato je 40 upravnih mjera I izdato 22 prekršajna naloga u vrijednosti 30 hiljada KM” poručuju iz Inspektorata RS.
Ugostitelji moraju da vode računa na koji način skladište i čuvaju hranu. Za nepoštovanje propisa kazne su od 2.000 do 10.000 maraka.
Pojačane su kontrole i na gradskim tržnicama. Prodavci kažu nema razloga za brigu.
“Vodimo računa o hrani, stvarno, a imamo I uslove. Klima, vetrine rashladne, hladnjače. U hladnjačama držimo sve tako da se manje kvari. Stvarno nemamo problema sa tim” kaže Bosiljka Gnjatić, prodavačica na banjalučkoj “Tržnici”
Simptomi trovanja hranom su mučnina, povraćanje, proliv, nekada i povišena tjelesna temperatura. Građani su oprezni.
“Malo koristimo mliječne proizvode, a kad ih koristimo to je za jednokratnu upotrebu” kažu građani.
Stručnjaci preporučuju da se vodi računa o higijeni te da se hrana konzumira svježe pripremljena.
TV K3