Epidemiološka situacija u Srpskoj, ali i cijeloj BiH je pogoršana. Sve je više pacijenata u ambulantama koji se žale na povišenu temperaturu i respiratorne teškoće. Ljekari kažu – neodgovorno ponašanje tokom proslava novogodišnjih i božićnih praznika dovelo je do gužvi u ambulantama.
Dok u Srpskoj ne razmišljaju o uviđenju novih mjera, u Federaciji BiH na današnjem sastanku Kriznog štaba Ministarstva zdravstva donesen je novi set mjera zbog pogoršane epidemiološke situacije u tom entitetu. Ljekari pozivaju građane da se vakcinišu.
Epidemiološka situacija u Srpskoj naglo se pogoršala, tome u prilog govore i brojke. U Republici Srpskoj u poslednja 24 sata, virus korona potvrđen je kod još 393-je ljudi, od testiranih 763 laboratorijska uzorka. Prijavljeno je 11 smrtnih ishoda. Najviše novozaraženih u protekla 24 sata, 225, prijavljeno je u Banjaluci. Na bolničkom liječenju u Srpskoj, ukupno je 443 pacijenata, od kojih je na respiratoru 40. Nakon Nove godine udvostručen je i broj pozitivnih pacijenata koji se upućuju u Urgentni centar UKC-a RS.
“U odnosu na prethodni period, na decembar gdje smo imali dnevno između 50 i 60 upućenih pacijenata za 24 sata, nakon Nove godine taj broj je sada oko 120, čak smo jedan dan imali 150 upućenih pacijenata u Klinički centar. Trenutno je hospitalizovanih 174 kovid pozitivna pacijenta, od toga je 28 pacijenata životno ugrožanih u jedinicama Intenzivne njege, i u poslednja 24 sata smo imali šest preminulih pacijenata”, rekla je Dijana Marić, specijalista interne medicine u Urgentnom centru UKC RS.
Iz najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj kažu da je povećan broj zaraženog medicinskog, ali i nemedicinskog osoblja, te iz tog razloga apeluju na građane na strpljenje.
“Što se tiče radne snage, sad imamo dosta zaraženog i medicinskog i nemedicinskog osoblja, kako u Urgentnom centru, tako i na drugim klinikama, ali mi uz dobru organizaciju uspjevamo da to sve postignemo. I apelujem još jednom na građane da imaju dosta strpljenja pošto zbog povećanog priliva pacijenata dugo čekaju, ali svi će naravno biti zbrinuti”, kaže Bojana Cigan, medicinska sestra u UKC-u RS.
I dok u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske ne razmišljaju o uvođenju novih mjera, u Federaciji BiH gdje je danas 1.715 pozitivnih na virus korona, i šest smrtnih slučajeva, Krizni štab Ministarstva zdravstva donio je novi set mjera zbog pogoršane epidemiološke situacije.
“Za sada nemamo naznaku uvođenja nekih novih mjera, naš fokus je na jasnoj i detaljnoj primjeni sadašnjih mjera jer se tu može još puno uraditi na ličnom tj. individualnom nivou svakako, jer mi smo svi pojedinci koji smo odgovorni za svoje zdravlje i zdravlje svojih najbližih tako da se tu može još dosta uraditi. Vakcinacija je nešto što ako uzme još maha, može još doprinijeti boljoj situaciji, ali za sada neke nove mjere nisu na redu da se uvode”, ističe Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS.
“Broj okupljanja u zatvorenom prostoru smanjuje s 50 na 30, a objekti koji budu provodili pravilo VPT (vakcinisan, prebolio, testiran) mogu imati 60 osoba u zatvorenom prostoru. Na okupljanima na otvorenom maksimalan broj je 100, ali uz VPT pravilo može prisustvovati do 200 ljudi, a sva veća okupljanja nisu dozvoljena i kantonalni štabovi mogu uvoditi samo restriktivnije mjere”, kaže Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH.
Isto tako, u FBiH od sada potvrda o preboljenoj bolesti kovid-19 vrijedi četiri umjesto šest mjeseci, antigenski test vrijedi 24 sata, a PCR test 48 sati umjesto dosadašnjih 72 sata.
I u Brcko distriktu primjetan je povećan broj zaraženih, u protekla 24 časa je 161 osoba zaražena, a preminule su dvije osobe.
Loša epidemiološka situacija je i u regionu, u Srbiji je prvi put otkako se virus pojavio petocifren broj zaraženih i to 13.693 nova slučaja zaraze, a preminulo je 22 ljudi. U Hrvatskoj je zabilježeno 7.956 novih slučajeva i 38 preminulih.
TV K3