Crkvu Svetog Porfirija, koja je pogođena u noćašnjim napadima, u 12. vijeku izgradili su krstaši i najstarija je aktivna crkva u Gazi i među najstarijima na svijetu. Pripada Jerusalimskoj patrijaršiji, koja je osudila napad u kojem je crkva oštećena. Pojedini mediji navode da ima stradalih i povrijeđenih, ali zvaničnih informacija o tome nema.
U centru Gaze nalazi se crkva Svetog Porfirija, najstarija aktivna pravoslavna crkva u tom gradu koji je od 7. oktobra u središtu sukoba izraelske vojske i Hamasa.
Prva crkva na tom mjestu izgrađena je u petom vijeku, a sadašnju crkvu izgradili su krstaši sredinom 12. vijeka.
Posvećena je Svetom Porfiriju koji je u petom vijeku bio episkop u Gazi i imao je zadatak da sve stanovnike prevede u hrišćanstvo, u čemu je uspio.
Crkva je obnovljena 1856. godine kada je i dobila trenutni pravougaoni oblik.
Bogomolja Jerusalimske patrijaršije više puta je bila utočište građanima Gaze. U bombardovanju Gaze 2014. godine, oko 200 stanovnika se sklonilo u crkvu, a mediji su prenijeli da su porodice spavale u hodnicima crkve i okolnih objekata, kao i da im je pružena medicinska pomoć.
U crkvi je noćas bilo oko 400 ljudi
Od početka najnovijih sukoba izraelske vojske i Hamasa, pojavljivale su se informacije da je crkva pogođena, ali to do sinoćnog napada nije bilo tačno.
U noćašnjim vazdušnim napadima na Gazu crkva je pogođena. Građevina je oštećena, a pojedini mediji prenose da ima povrijeđenih i poginulih, ali zvaničnih informacija još nema.
Arhiepiskop tiberijadski Aleksije rekao je za grčki javni servis ЕRT da su pogođene kancelarije i druge prostorije oko crkve i da se čeka buldožer kako bi se vidjelo ima li žrtava. Dodao je da je u crkvi u tom trenutku bilo oko 400 ljudi.
Iz Patrijaršije su naveli da ostaju posvećeni vjerskoj i moralnoj dužnosti u obezbjeđivanju podrške i zaklona svima kojima je to potrebno, uprkos stalnim izraelskim zahtjevima za evakuacijom civila i pritiscima na crkve.
“Ciljanje crkava i njihovih objekata, među kojima su i skloništa koja štite nevine civile, naročito djecu i žene koji su izgubili svoje domove tokom izraelskih vazdušnih udara na stambene oblasti u posljednjih 13 dana, čine ratni zločin koji se ne smije ignorisati”, navodi se u saopštenju Jerusalimske patrijaršije.
Jerusalimska patrijaršija je autokefalna pravoslavna crkva i ima jurisdikciju u Izraelu, Palestini i Jordanu. Većina arhijereja su Grci, a crkva ima oko 130.000 vjernika.
Odbrambene snage Izraela saopštile su da je “zid crkve u oblasti oštećen” kao ishod njihovog napada i da je u toku “revizija incidenta”.
Emergency services to search for survivors in the ruins of the Greek Orthodox Church in Gaza following an Israeli bombing against the Church of Saint Porphyrius – one of the oldest churches in the world, totally destroyed. pic.twitter.com/93KIjaZ3da
— Nick Griffin (@NickGriffinBU) October 20, 2023
RTS; Foto: Anadoly agency