Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obilježavaju dan kada je glava Svetog Jovana Krstitelja pronađena, a zatim opet zakopana u zemlju.
Ovaj praznik nazivaju Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja i nije jedini posvećen Svetom Jovanu Krstitelju.
Budući da spada u najpoštovanije svece, njegov dan proslavlja se više puta u toku godine. Kod Srba praznik Svetog Jovana obilježava se 20. januara, dan njegovog rođenja obilježava se 7. jula, a dan smrti 29. avgusta kao praznik Usjekovanje.
Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja obilježava se 25. maja po crkvenom, a 7. juna po gregorijanskom kalendaru.
Sveti Jovan Krstitelj poznat je kao veliki propovednik koji je najavio dolazak Isusa Hrista i koji je mučeničkom smrću stradao za vjeru.
Za vrijeme ikonoborstva glava Svetog Jovana nalazila se u mestu Komene, nakon čega je, kada je ikonoborstvo prestalo za vrijeme vladavine cara Mihaila i patrijarha Ignjatija, glava preneta u Carigrad, gdje je i položena u pridvornoj carskoj crkvi 850. godine.
I za ovaj praznik vezana su brojna vjerovanja u našem narodu Srbi vjeruju da se na taj dan nebo otvara i da duše umrlih lako odlaze u raj. Takođe, postoji slično vjerovanje kao ono na Bogojavljenje, da se nebo u ponoć otvara i da treba poželjeti tri želje i one će se sigurno ispuniti, piše Kurir.
Vjeruje se da nikakve teže poslove ne treba raditi, pogotovo ništa što zahtijeva rad sa oštrim predmetima – noževima. U narodu se smatra da je pogodan dan za branje ljekovitih biljka, pogotovo kantariona, metvice, lincure i konjskog čibura. Rašireno je i vjerovanje da Sunce kreće nazad sa sjevera prema jugu, triput stane i zaigra.