Mirjanić je rekao da tome treba dodati i sredstva Investiciono-razvojne banke /IRB/ Srpske iz kojih se u posljednje dvije godine izdvaja oko 70 miliona KM za otkup poljoprivrednih proizvoda, te da takva izdvajanja treba očekivati i u narednoj godini.
Mirjanić je za “Nezavisne novine” napomenuo da će se, osim ovih sredstava, za finansiranje razvoja sektora koristiti i krediti Svjetske banke i Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede /IFAD/, kao i drugi međunarodni izvori finansiranja.
Prema njegovim riječima, iz sredstava projekata sa međunarodnim finansiranjem na raspolaganju je oko 150 miliona KM po raznim projektima.
Mirjanić je u narednoj godini najavio i donošenje strateškog okvira za razvoj poljoprivrede i ruralnih područija do 2020. godine, višegodišnje budžetskog okvira za realizaciju mjera finansijske podrške agrarnom i ruralnom razvoju, te zakona o podsticajima.
Prema njegovim riječima, u narednoj godini biće nastavljena i saradnja između institucija Srpske i institucija BiH u oblasti spoljnotrgovinskog poslovanja, kao i zaštite domaće proizvodnje.
Mirjanić je najavio i donošenje programa uspostavljanja izvještajno-prognozne službe Republike Srpske u oblasti zaštite zdravlja bilja, s ciljem sistemske kontrole štetnih organizama u biljnoj proizvodnji.
Govoreći o štetama koje su prouzrokovale poplave, on je rekao da je, prema podacima unesenim u Jedinstveni registar šteta, u poljoprivrednoj proizvodnji na teritoriji 41 lokalne zajednice oštećeno oko 19.000 poljoprivrednih gazdinstava sa oko 45.000 pojedinačnih šteta po raznim osnovama.
Mirjanić je precizirao da je ukupna evidentirana direktna šteta u poljoprivredi oko 60 miliona KM, od čega je 50 miliona KM visina štete u biljnoj proizvodnji, sedam miliona KM u stočarskoj proizvodnji, te 3,6 miliona KM štete na objektima, mehanizaciji, zalihama i nezasijanim površinama.
On je podsjetio da Vlada Republike Srpske sredstva za obeštećenje korisnika oštećenih u poplavama izdvaja prema definisanim prioritetima.