Podršku nije dobio Džaferovićev prijedlog da Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma obavijesti Ustavni sud BiH da su zakoni ustavni i da nije bilo kršenja procedura.
U raspravi koja je prethodila glasanju, Džaferović je rekao da se Ustavnopravna komisija nalazi u atipičnoj situaciji, jer treba da usvoji mišljenje o apelaciji čiji su potpisnici članovi Komisije.
“Ne sporim kolegama pravo na apelaciju, ali treba povesti računa o ovome”, istakao je Džaferović, dodavši da stav Ustavnopravne komisije u današnjem sastavu ne odražava stav domova Parlamentarne skupštine BiH koji su usvojili set zakona o akcizama.
Prema Šepićevom mišljenju, potpisnici apelacije koji su i članovi Komisije nemaju nikakav lični interes, već zastupaju interes ljudi koje predstavljaju.
“Ustavnopravna komisija daje mišljenje koje ne obavezuje nikoga”, istakao je Novaković, ocijenivši da odluka Ustavnog suda BiH neće zavisiti od stava komisije.
Novaković je izrazio uvjerenje da nema pravnog stručnjaka koji će reći da zakon može biti usvojen u različitim tekstovima u dva parlamentarna doma i na tri službena jezika u BiH.
“Nedopustivo je i nemoguće da jedan dom preuzme nečiji zakon i prekrši proceduru prilikom njegovog usvajanja”, dodao je Novaković obrazlažući suštinu apelacije.
U apelaciji je navedeno da je Predstavnički dom prekršio članove Ustava BiH koji se odnose na demokratska načela, nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH i Savjeta ministara, da je Predstavnički dom preuzimanjem prijedloga zakona od stvarnog predlagača Savjeta ministara preuzeo i funkciju izvršne vlasti, te da su dva zakona u različitim domovima usvojena u različitim tekstovima.
Današnjoj sjednici Komisije nisu prisustvovali njeni članovi Nikola Lovrinović, Borjana Krišto i Lazar Prodanović, koji su podržali donošenje seta zakona o povećanju akciza na gorivo, koji je stupio na snagu 1. februara.
Prije izjašnjavanja o zahtjevu Ustavnog suda BiH za dostavljanje odgovora o zahtjevu grupe poslanika u Predstavničkom domu za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na Јedinstveni račun i raspodjeli prihoda i Zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja na sjednici Komisije vođena je rasprava u vezi sa terminom održavanja sjednica ovog radnog tijela.
Novaković je ranije tražio da se donese zaključak da se sjednice Ustavnopravne komisije ne zakazuju prije 11.00 časova da bi i članovi koji ne stanuju u Sarajevu mogli bez problema stići u zakazano vrijeme, ali je predsjedavajući Komisije Damir Arnaut bio stava da se ne može zaključkom ograničavati rad ovog radnog tijela.
Iako je većina članova Komisije bila za to da se prilikom zakazivanja sjednica treba voditi računa o mogućnostima dolaska svih članova, Arnaut je ostao pri svom stavu i nije dozvolio glasanje o Novakovićevom zahtjevu.
Revoltiran načinom vođenja Komisije, sjednicu je napustio Lovrinović, zbog čega nije prisustvovao raspravi o zahtjevu Ustavnog suda u vezi sa apelacijom o zakonima o akcizama.
Danas je bio zadnji rok u kojem je Parlamentarna skupština BiH trebalo da se izjasni o zahtjevu Ustavnog suda BiH.
Izvor: Srna