Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić sastao se danas sa predstavnicima Svjetske zdravstvene organizacije na čelu sa šefom Kancleracije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH Viktorom Olšavskim (Victor Olsavszky). Sastanku su prisustvovali i Fabio Skano (Fabio Scano), ekspert za vanredne situacije, Ardita Tahirukaj (Ardita Tahirukaj), stručni saradnik za operacije u domenu vanrednih situacija i Marta Šercer (Marta Scherzer), ekspert za komunikaciju rizika i angažman zajednice.
Razgovarano je o mjerama preduzetim povodom pojave novog korona virusa i konstatovano da su u Republici Srpskoj preduzete značajne mjere i da je neophodna dalja podrška u jačanju kapaciteta.
Predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije izrazili su zadovoljstvo sprovedenim mjerama i dosadašnjim aktivnostima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske i zdravstvenih ustanova vezanih za pojavu novog virusa korona, a naglašena je potreba nastavka saradnje u razmjeni informacija i podrške u jačanju kapaciteta sistema javnog zdravstva.
Ministar Šeranić upoznao je predstavnike Svjetske zdravstvene organizacije sa mjerama nadzora koje se još uvijek sprovode, posebno kada su u pitanju škole i preduzimanje mjera na lokalnom novou. Predstavnici SZO su naglasili da su u ovoj fazi potrebne precizne mjere na nivou lokalnih zajednica u zavisnosti od epidemiološke situacije na određenom području, za razliku od prethodnog perioda kada su se u svijetu sprovodile globalne mjere.
Ministar Šeranić je naglasio da je period ljeta iskorišćen za nabavku opreme i opremanju COVID bolnica u Banjaluci, Bijeljini i Foči, a koje će biti u mogućnosti da zbrinu pacijente koji se liječe od ovog oboljenja, ali i pruže druge zdravstvene usluge za te pacijente.
„Republika Srpska učinila je mnogo na jačanju kapaciteta, opremane su laboratorije za testiranja i osposobljena adekvatna trijaža u ustanovama, kako kroz ARI/COVID ambulante tako i putem brzih testova kod zbrinjavanja pacijenata u bolnicama. Posebno je značajna organizacija u domenu rasporeda kadra između zdravstvenih ustanova, tako da bolnice na čijem području je u jednom momentu najviše pacijenata, pored opreme imaju i dovoljno kadra“, naglasio je ministar Šeranić.
Razgovarano je i o povratku zdravstvenog sistema u puni kapacitet pružanja ostalih zdravstvenih usluga stanovništvu uz mjere prevencije širenja virusa.
Naglašeno je da Republika Srpska može da računa na dalju podršku Svjetske zdravstvene organizacije u segmentu dijagnostike, ali i daljeg jačanja kapaciteta i spremnosti na odgovor za predstojeću sezonu gripa i pojave novog virusa korona na jesen.