Miličević je rekao novinarima u Banjaluci da se prva prijava odnosi na sukob interesa koji je, kako je naveo, Bogdanić počinio dok je kao ministar ujedno bio i predsjednik Upravnog odbora “Banje Vrućice”, koja ima značajne transakcije sa Fondom zdravstvenog osiguranja.
On je naveo da se druga prijava odnosi na negativan revizorski izvještaj Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite za 2014. godinu, a treća na davanje garancije od 12 miliona KM bez odobrenja Narodne skupštine Srpske na ugovor sa firmom “Lindner”.
Miličević je rekao da mjere koje Bogdanić predlaže, a odnose se na smanjenje broja bolničkih dana, smanjenje slanja pacijenata na laboratorijske, CT i druge pretrage predstavljaju smanjenje prava i usluga za pacijente, ali i prava za zdravstvene radnike koji se time “svode da rade kao u tridesetim godinama prošlog vijeka”.
On je naveo da će Odbor SDS-a za zdravstvo uskoro izaći sa prijedlogom svoje strategije za zdravstvo Srpske.
Bogdanić: Miličević vrši pritisak na pravosudne institucije
Bogdanić je naveo da je revizorski izvještaj Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske za 2014. godinu, samim tim što je bio negativan, bio predmet tužilaštva.
On je, za navode da je bio u sukobu interesa, rekao da je to bila tema u proteklom periodu, o čemu se izjasnila Komisija za sukob interesa Narodne skupštine.
Miličević je na konferenciji za novinare SDS-a spomenuo i Bogdanićeve navode iz intervjua koji je dao “Glasu Srpske” da bi trebalo smanjiti broj bolničkih dana i upućivanje pacijenata na laboratorijske i druge pretrage.
“Trend je u okruženje, a i u Evropi, da se broj bolničkih dana znatno smanjuje, a da se liječenje sprovodi na druge načine. Ne znam koliko se Miličević u to razumije jer kad je riječ o racionalnijoj kontroli sredstava, onda govorimo o boljoj kontroli utroška sredstava, i nikome ne pada na pamet da smanjuje prava pacijenata”, istakao je Bogdanić.
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske kažu da je u Dom zdravlja u Tesliću, gdje je Miličević načelnik opštine, u nekoliko navrata primljen veći broj nemedicinskih radnika, i to bez saglasnosti nadležnog ministarstva.
“Napominjemo da je Ministarstvo i do sada bilo otvoreno za konstruktivne prijedloge i sugestije u vezi sa unapređenjem kvaliteta sistema zdravstvene zaštite za pacijente u Srpskoj, ali da se pod tim ne podrazumijevaju paušalni navodi inspirisani ličnim interesima”, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća da je od 2012. godine uvedeno više od 100 novih usluga u okviru zdravstvenog sistema.
Iz Ministarstva napominju da su u potpunosti poštovali zakonske propise iz oblasti javnih nabavki, zapošljavanja i budžetskog sistema i da će nastaviti da unapređuje svoj rad i usklađuju procedure radi povećanja efikasnosti.
Srna /RTRS